ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Ještěd

Ještědskou rozhledna je méně známým výrazem pro dominantu na vrcholu Ještědu. Jedná se vůbec o nejznámější rozhlednu Jizerských hor, odkud máte možnost spatřit půlku Čech, velký kus Německa a Polska.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Horní Hanychov 153, Liberec
GPS: 50.73261530, 14.98505080
Rozhledna Ještěd map

Rozhledna Ještěd - zajímavosti

Historie stavby

Nutno říct, že aktuální rozhledna na Ještědu není první rozhlednou, která tu kdy stála. První vyhlídková věž tu totiž stála již v roce 1876. Ještě dříve tu v roce 1737 byl vztyčen velký kříž. V roce 1907 tu předchozí nahradila kamenná budova s vyhlídkovou věží o výšce 23 metrů. Ani ta tu bohužel nevydržela a v roce 1964 shořela. Ještěd však dlouho nezel prázdnotou a již v roce 1973 získal dominantu, která jej proslavila po celém světě.

O stavbě

Ještědská rozhledna je vysoká úctyhodných 100 metrů. Základnu jí přitom tvoří kruhový půdorys o průměru 33 m. Ještědský televizní vysílač je jedinečným dílem architekta Karla Hubáčka, jenž za ni získal prestižní Perretovu cenu, což je nejvyšší ocenění Mezinárodní unie architektů (jako čtvrtý architekt na světě). Se statikou stavby mu pomáhal Zdeněk Patrman a o jedinečný, dnes rovněž velmi ceněný interiér se postaral Otakar Binar.

Jak to vypadá uvnitř

Na základové desce, čili v suterénu, naleznete strojovnu a skladiště. V prvním podlaží jsou kanceláře a televizní přenosový sál, jenž je spojený s anténními systémy v devátém podlaží prostřednictvím výtahu a nouzového schodiště ve střední troubě. Zbylou část prvního podlaží (asi polovina) zabírá kuchyň hotelové restaurace. Ve druhém podlaží se nachází vyhlídková krytá terasa, jež umožňuje krytý přímý vstup do budovy z úrovně silnice. V druhém podlaží, mezi nosnými sloupy, se nachází bufet a dříve zde byla i jídelna personálu. Dále tu jsou suvenýry, recepce a schodiště. Schody zavěšené na vnějším nosném válci vás zavedou do třetího podlaží s restaurací, kavárnou, barem a reprezentačním salonkem. Ve čtvrtém a pátém patře se pak nachází pokoje tříhvězdičkového hotelu. Po obvodu vysílače je rozmístěno 12 dvoulůžkových pokojů a jeden apartmán.

Funkce stavby je televizní vysílač, rozhledna, hotel a restaurace. Objekt je již od roku 1998 zařazen mezi české kulturní památky a je nominován na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.