ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Borůvková hora u Javorníku

Poetický název rozhodně není to jediné, čím vás Borůvková hora okouzlí. Využijte zdejší rozhledny a naplno si vychutnejte kouzlo zdejší krajiny!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Horní Hoštice 80, Javorník
GPS: 50.39063500, 16.90263300
Borůvková hora u Javorníku map

Borůvková hora u Javorníku - zajímavosti

V nadmořské výšce 898 metrů, na hraniční Borůvkové hoře nedaleko Javorníku, byste našli železnou rozhlednu s dřevěným opláštěním. Borůvková hora se nachází asi 10 km od Javorníku směrem na západ a přibližně 40 km od Jeseníku směrem na severozápad. Oficiálně byla turistům otevřena 7. října 2006.

Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 24 metrů vede celkem 155 schodů. Celková výška rozhledny je 26,1 metr. Z věže jsou krásně vidět Rychlebské hory, Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník, Praděd a Jeseníky. Pěkně je vidět i kladská nížina v sousedním Polsku.

Na rozhlednu se pěšky dostanete hned z několik míst, která jsou značena turistickými značkami. Např. z Javorníku a travné sem vede zelená a modrá turistická značka. Z Bílé vody se zase musíte vydat po červené turistické značce a cesta je dlouhá asi 7 km. Vyjít se sem dá i z Polska.


Jedete-li autem, nejblíže je možné ho zaparkovat v Travné, a to např. u staré celnice. Odtud vede cesta lesem až k rozcestníku "Nad Travnou" Odtud vede modrá turistická značka k rozcestníku "Borůvková hora". Pak se dejte po červené až na vrchol k rozhledně.

Rozhledna je otevřena denně po celý rok bez omezení. Pod rozhlednou se nachází kiosek, který je od června až do konce srpna otevřený denně. V květnu, září a říjnu je však otevřen jen o víkendech.

Rozhledna na Borůvkové hoře v Rychlebských horách má za sebou docela bohatou historii. Je umístěna téměř na hranicích s Polskem a první rozhledna zde stála už v 70. letech 19. století. Rozhledna měla dřevěnou konstrukci a nebyla příliš trvanlivá. Brzy se totiž zřítila.


Druhá rozhledna zde vznikla z iniciativy Kladského turistického spolku, obce Landek a moravskoslezského turistického spolku. I tato konstrukce byla vyrobena ze dřeva. Po deseti letech užívání rozhledny se zřítily dřevěné schody, a to zrovna v době, kdy zde byly dvě turistky. Obě byly těžce zraněné a žádaly odškodné, které spolek vyšlo na dost velkou sumu. Konstrukce však již byla ztrouchnivělá, a to především od dešťů.


Třetí věž zde byla postavena roku 1908 polskými turisty z Landeku. Vyhlídková plošina byla umístěna ve výšce 21 metrů, projekt vypracoval Ing. Utner. Ani ona však neodolala bičování silného deště a po čtrnácti letech užívání už nemohla plnit svou funkci.


Úvahy o stavbě další rozhledny proběhly ve 30. letech 20. století. Ty však naplněny nebyly a vystavěna zde byla pouze turistickou chatu, která byla uvedena do provozu 29.května 1930. Tato chata však zanikla hned po druhé světové válce.


Roku 1998 usilovalo o novou rozhlednu především město Javorník. Pětadvacet metrů vysoká rozhledna se začala stavět na základech bývalé chaty, a to v období od dubna do září roku 2006. Původní projekt počítal s rozhlednou o půdorysu ve tvaru borůvkového listu, což mělo mít vysoce praktické využití. Pomyslný list měl být totiž natočen tak, aby dobře odolával poryvům větru a deště. Tato konstrukce však byla příliš složitá, a tak k jejímu provedení nikdy nedošlo.


Nakonec vyhrál klasický válcový tvar. Rozhledna má kovovou konstrukci a dřevěné opláštění. Pro turisty byla otevřena dne 7. října 2006.

 

Autor: Andrea Štyndlová