ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Svatý kopeček u Olomouce

Spojte prohlídku olomoucké zoo s výšlapem na zdejší rozhlednu! Zoologickou zahradu a město Olomouc budete mít jako na dlani!

Svatý kopeček u Olomouce Svatý kopeček u Olomouce

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Olomouc
GPS: 49.97248700, 16.99125600
Svatý kopeček u Olomouce map

Svatý kopeček u Olomouce - zajímavosti

Železná rozhledna na Svatém kopečku u Olomouce stojí již od roku 1974. Zpřístupněna však byla až o rok později, v květnu roku 1975. Rozhledna se nachází v areálu zdejší zoologické zahrady, přibližně 5 km od Olomouce směrem na severovýchod.

Rozhledna je umístěna v nadmořské výšce 378 metrů a její celková výška je 32 metry. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po zdolání 128 schodů. Z výšky 27 metrů nad zemí je pěkný výhled na Olomouc, Bílé Karpaty, Hostýnské vrchy, Chřiby, Hanou a Jeseníky.

K rozhledně se dostanete snadno z Olomouce. Stačí jet ve směru na Šternberk a v místní části Chválkovice odbočit vpravo ke Svatému kopečku. Po vaší pravé straně bude parkoviště.

Rozhledna má stejnou otevírací dobu jako Zoologická zahrada, ale během zimního období bývá uzavřena. V lednu a únoru se na rozhlednu dostanete mezi 9.a 16.hodinou, v březnu mezi 9. a 17. hodinou, od dubna do srpna pak mezi 9. a 18. hodinou, v září mezi 9. a 17. hodinou a od října do prosince mezi 9. a 16. hodinou.

Rozhledna poskytuje návštěvníkům zoologické zahrady shlédnout ji celou pěkně z výšky. Má ocelovou konstrukci a poskytuje výhled z výšky 27 metrů nad zemí. Svatý kopeček, na kterém je umístěna, je známý také díky zdejší bazilice, jež byla vystavěna v letech 1972-1974. Stojí na trojúhelníkovém půdorysu a byla otevřena v květnu roku 1975.

Původně byla rozhledna opláštěná plechovými deskami. Ty ale byly roku 2000 odstraněny a věž byla opatřena novým nátěrem.

 

Autor: Andrea Štyndlová