ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Děd u Berouna

Nenechte si ujít pohled na Křivoklátskou vrchovinu, takřka pohádkovou krajinu, z rozhledny Děd u Berouna!

Cihlová rozhledna leží na kopci Děd, asi 4 km od Berouna směrem na severozápad. Je umístěna v nadmořské výšce 492 metrů a její celková výška je 12 metrů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Beroun
GPS: 49.96707100, 14.03442700
Děd u Berouna map

Děd u Berouna - zajímavosti

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 10,8 metrů nad zemí a vede k ní celkem 56 schodů, z toho 23 kamenných a 33 železných, nacházejících se uvnitř věže. Po jejich vystoupání se vám naskytne výhled na severní a severovýchodní stranu, tj. na Křivoklátskou vrchovinu.

Rozhledna je veřejnosti volně přístupná bez omezení. Dostanete se k ní pouze po turisticky značených cestách. Z místní části Beroun - Zdejcina nebo Zahořany se sem dostanete po zelené turistické značce, z Berouna stačí sledovat modrou a červenou turistickou značku. Pokud se sem vydáte autem, je nejlepší ho nechat u Zdejciny a odtud pak jít lesní cestou po zelené turistické značce.

Rozhledna Děd není v Berouně jedinou vyhlídkou. Tou druhou je vyhlídková věž na Městské hoře.
Historie rozhledny na Dědu sahá až do roku 1891, kdy návrh na stavbu vznesl Klub českých turistů. Rozhledna měla být zakončujícím bodem turistické trasy vedoucí z Berouna na Děd. Dvanáct metrů vysoká věž, navržená stavitelem Doudou, byla dokončena roku 1893. Stavba tak trvala pouhé čtyři měsíce. Výhled do okolí turistům nabídla poprvé 17. září 1893 a byl přímo okouzlující. Pokud se tehdy počasí vydařilo, bylo možné spatřit i Říp a Milešovku. Rozhledna na Dědu byla první, která vznikla z iniciativy Klubu českých turistů.

Věž si okamžitě získala řadu příznivců. Chodili ji navštěvovat nejen místní, ale i turisté ze vzdálenějších míst. Rozhledna se bohužel stávala častým terčem vandalů. Roku 1914 dokonce Klub českých turistů vypsal odměnu tomu, kdo je dopadne. Situace se poté řešila uzamčením rozhledny, přičemž klíč bylo možné si vypůjčit.

Zájem o rozhlednu bohužel upadal i v období totality. V krásném výhledu zacláněly stále vzrůstající stromy. Vrch byl totiž zalesněn a vykácen až v roce 2001, ovšem pouze severním a severovýchodním směrem.

 

Autor: Andrea Štyndlová