ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Pepři u Jílového u Prahy

Podnikněte výlet na rozhlednu, nacházející se kousek za Prahou! Rozhledna na Pepři je vynikajícím tipem na výlet v každé roční době!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Jílové u Prahy
GPS: 49.88716400, 14.48322200
Rozhledna na Pepři u Jílového u Prahy map

Rozhledna na Pepři u Jílového u Prahy - zajímavosti

Železná rozhledna je umístěna kopci Pepř ve vzdálenosti asi 1 km od Jílového u Prahy směrem na jihozápad. Od Prahy je to asi 20 km směrem na jih.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 449 metrů. Její celková výška je 30,7 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede dohromady 91 schodů. Z výšky 18 metrů, ve kterých se přístupná plošina nachází, je krásný výhled na blízké Jílové u Prahy, vysílač Cukrák a Votice, na Prahu, Konopiště, Benešovskou pahorkatinu a Posázaví.

Z Jílového u Prahy se na Pepř dostanete po červené turistické stezce, která nese název Jílovské zlaté doly a začíná i končí na jílovském náměstí.
Z opačné strany je na Pepř přístup z Horní Studené. Jedná se o naučnou stezku dlouhou asi 1 km, odbočující z Horní Studené vlevo. Cesta na rozhlednu je odtud sjízdná i autem.

Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Věž na Pepři, sloužící jako vysílač a rozhledna zároveň, byla veřejnosti zpřístupněna roku 2007. Stavba byla provedena společností T-Mobile a Vodafone.


Rozhlednu na Pepři u Jílového u Prahy zamýšlel postavit už místopředseda Spolku rodáků a přátel Jílového pan Troníček v roce 1927. Na jeho návrzích je zachycena 21 metrů vysoká vyhlídková stavba s podlahou ve výšce 15 metrů nad zemí. K rozhledně měl tehdy ještě patřit přístavek, sloužící strážcům a turistům. K realizaci ovšem nikdy nedošlo.


Ke stavbě rozhledny na tomto místě ale přece jen došlo, i když až o 80 let později. Svou stanici zde zpočátku chtěla nechat postavit společnost Oskar Mobil. Představitelé města, jehož majetkem pozemek na Pepři je, s návrhem souhlasili, ovšem za podmínky, že věž bude současně sloužit jako rozhledna. K realizaci stavby došlo na podzim roku 2006 firmou GES. V říjnu následujícího roku proběhla kolaudace a zpřístupnění věže veřejnosti.

 

Autor: Andrea Štyndlová