ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Naučná stezka Věstonická nádrž

Nedaleko obce Pasohlávky v půvabném kraji jižní Moravy byla dne 10. května 2008 otevřena naučná stezka Věstonická nádrž, která se táhne kolem střední novomlýnské nádrže. Protíná ji celkem 6 zastávek a je asi 16 km dlouhá. Informační panely podávají turistům informace o zatopené vsi Mušov, ze které se do dnešních dob zachoval kostel sv. Linharta na ostrůvku přímo uprostřed Věstonické nádrže. Kromě toho se dozvíte víc o poměrech Pálavy, novomlýnské nádrže a seznámíte se se zdejší flórou a faunou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Pasohlávky
GPS: 48.90426110, 16.57988330
Naučná stezka Věstonická nádrž map

Naučná stezka Věstonická nádrž - zajímavosti

Kudy vás naučná stezka provede?

Naučná stezka je středně náročná a vede jak po zpevněných, tak i nezpevněných cestách. Lze ji buď projít pěšky nebo projet na kole. Její začátek najdete u autocampu Merkur Pasohlávky-Mušov přímo u hráze a dál vede kolem Betléma, což je hnízdiště hus a kačen a uměle vybudovaný mokřad.

Cesta vás dál povede do Dolních mušovských luh, přírodní památce a pozůstatkům lužního lesa, rozkládajícího se při soutoku řek Svratka a Jihlava.

Poté stezka vede přes hráz Strachotínského rybníka a následně až do obce Dolní Věstonice, proslulé nálezem slavné Věstonické Venuše. Přímo v obci je možné navštívit expozici s názvem Věk lovců a mamutů.

Stezka končí areálem Rybníkářství v Pohořelicích.

 

Autor: Andrea Štyndlová