ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vodní nádrž Nové Mlýny

Vodní dílo Nové Mlýny leží pod Pavlovskými vrchy na jihu Moravy. Jde o kaskádu tří přehradních nádrží na řece Dyji, které tu byly vybudovány v letech 1975-1989, aby ochránily okolí povodněmi. Mimo to ale slouží dvě z nich také v rekreaci, provozování vodních sportů a chovu ryb. Třetí je pak ornitologicky významnou přírodní rezervací.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Strachotín
GPS: 48.89579750, 16.64969330
Vodní nádrž Nové Mlýny map

Vodní nádrž Nové Mlýny - zajímavosti

Plocha nádrží zabírá 3226 ha, jejich hloubka však není příliš velká. Někde dosahuje sotva dvou metrů, nejhlubší místo v poslední z nádrží má necelých osm metrů. Právě tato poslední dolní nádrž má i největší rozlohu, se 1668 ha je největší vodní plochou na Moravě. Komplex nádrží je nejvýznamnější rybářskou lokalitou na jižní Moravě. A nejvíce pozornosti si zřejmě zaslouží ptáci zde hnízdící i zimující. Právě ornitologové, ale i obyčejní pozorovatelé, si tu přijdou na své v každém ročním období. Zimuje tu velké množství severských kačen a hus, můžete tu vidět hejna v počtu až třiceti tisíc jedinců. Také několik desítek mořských orlů tu pravidelně hledá v zimě své útočiště. V létě zase můžete pozorovat například bahňáky nebo bílé a červené volavky.

Horní nádrži se říká Mušovská, přestože zatopená obec Mušov ležela na místě střední nádrže. Na její severní straně byl vybudován rekreační areál Pasohlávky u stejnojmenné obce, který je velmi oblíbeným útočištěm turistů. Prostřední Věstonická nádrž je chráněna od roku 1994 jako přírodní rezervace. Nachází se v ní dva ostrovy, na jednom z nich stojí zbytky kostela sv. Linharta, který je jediným pozůstatkem bývalé obce Mušov. Druhý z ostrovů je významnou archeologickou lokalitou, jelikož zde bylo nalezeno více jak 2000 hrobů z doby Velkomoravské říše. Třetí Novomlýnská nádrž slouží také k rekreaci a chovu ryb, v její hrázi se navíc nachází malá vodní elektrárna Nové Mlýny.

Velikost vodních ploch a krásu okolí si nejlépe vychutnáte z výšky. Využít k tomu můžete třeba návštěvu zříceniny hradu Děvičky, odkud budete mít výhled přímo parádní. Celé okolí je oblastí proslulou pěstováním vinné révy, proto se kromě koupání a jiných aktivit u vody můžete vydat i na procházky vinicemi nebo za poznáním krás Pavlovských vrchů. Nedaleko leží také město Mikulov, kde najdete krásný zámek a další historické památky.

 

Autor: Martina Limbergová