ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pálava

Vinice táhnoucí se až za obzor, slunce odrážející se od bělostných stěn vápencových skal, zelené plochy stepí s krásnými koberci kvetoucích rostlin, ale také historické památky, jež vytvořila lidská ruka, to vše se snoubí v překrásné krajině Pálavy. Tato lokalita je vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí o rozloze 8300 ha a to právě díky ojedinělým přírodním podmínkám a krajinnému rázu, který připomíná Středomoří. Je to nejteplejší a nejsušší místo České republiky a proto se tu velmi daří mnoha druhům teplomilných rostlin a živočichů, které v takovém množství u nás jinak nenajdete nebo dokonce žijí jenom tu. Vzácné druhy se tu najdou mezi zástupci flóry i fauny a to téměř všude.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Pálava
GPS: 48.82004140, 16.70213580
Pálava map

Pálava - zajímavosti

Dominantou Pálavy je reliéf Pavlovských vrchů, které se táhnou mezi městem Mikulov a obcí Pavlov. Kromě vnější podoby úchvatných skalisek se u Mikulova můžete podívat i do krasových prostor, které vytvořila voda a eroze v jurském vápenci. Veřejnosti přístupná jeskyně se jmenuje Na Turoldu. Panorama Pavlovských vrchů dokreslují dvě zříceniny hradů, které jsou již z dálky viditelné. Jsou jimi Sirotčí hrádek a Dívčí hrady, které jsou navštěvovány také kvůli krásnému výhledu na Novomlýnské nádrže, jež ze severu uzavírají tuto oblast. Třetí zajímavá zřícenina se jmenuje Kozí hrádek a najdete ji v Mikulově. Tam také jistě stojí za návštěvu překrásný romantický zámek a další památky. Nad městem se pak vypíná Svatý kopeček, na jehož vrcholu vás po zdolání barokní křížové cesty čeká poutní kostel sv. Šebestiána a samozřejmě také okouzlující výhled.

Za nejkrásnější část Pálavy je považován úsek podlouhlého hřebene Děvín mezi Klentnicí a Dolními Věstonicemi, kudy také vede naučná stezka. Obec Dolní Věstonice proslavil po celém světě nález sošky Věstonické Venuše ze starší doby kamenné. O tom, že právě místo Pálavy je nejstarším osídleným místem u nás vás přesvědčí expozice Věk lovců a mamutů v této obci.

Poznávat Pálavu se můžete vydat pěšky nebo na kole, jak je vám libo. Vede tudy mnoho turistických tras, mimo jiné také vinařské stezky, které jsou zdejší specialitou.

 

Autor: Martina Limbergová