ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Svratecká vodohospodářská naučná stezka

Z iniciativy města Bystřice nad Pernštejnem, obcí mikroregionu, soukromých osob  a vodohospodářských organizací vznikla v roce 2005 svratecká vodohospodářská naučná stezka, jejímž výchozím bodem je obec Dalečín, ale lze na ni vyrazit i z cílové zastávky, z obce Švařec od úpravny vody. Informační panely na sebe přímo nenavazují, takže lze stezkou projít zcela volně.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Dalečín
GPS: 49.56551140, 16.30648810
Svratecká vodohospodářská naučná stezka map

Svratecká vodohospodářská naučná stezka - zajímavosti

Charakter stezky

Přestože je v podstatě jedno, odkud začnete, nejpohodlnější možností je začít u Vírské přehrady, přejít do obce Vír a kolem přehrady, přes Koroužnou a do Švařce. Celková délka stezky je 16 km a má poklidný a nenáročný charakter. Stezka se line po účelových komunikacích a místních klidných nefrekventovaných cestách, táhnoucích se podél řeky Svratky. V okolí přehrady jsou dvě prudší stoupání, ale jinak je cesta naprosto nenáročná.

Cílem naučné stezky je chránit a využít vodní bohatství, seznámit návštěvníky s vodním hospodářstvím, hlavními pojmy, technickými údaji a vodními díly.

Co vás na stezce čeká?

Co vás během procházky zaujme, bude především vodní nádrž Vír I., s jejíž stavbou bylo započato v roce 1947 a dokončena byla o 10 let později. Vodní nádrž má charakter souboru staveb, které na sebe navazují, a které byly vystavěny za účelem kompletního využití vodního zdroje řeky Svratky. Dílu dominuje betonová hráz o výšce 66 metrů s korunou širokou 9 metrů a dlouhou 390 metrů. Vírská přehrada je třetí největší v České republice.

Vodní nádrž Vír II. je vyrovnávací nádrží, ukrytou v kopcích stejně jako nedaleká zřícenina hradu Pyšolce a Hraběčin stolek, ze kterého se vám naskytne krásný výhled na řeku Svratku.

Na trase narazíte na celkem 16 panelů vodohospodářských a na 4 panely, které informují o obcích na trase stezky, z nichž jedna nese název Chudobín a byla zaplavena vodní nádrží, takže už je dnes zcela zaniklá.

Procházku Svrateckou vodohospodářskou naučnou stezkou lze spojit s prohlídkou Pernštejna, jednoho z našich nejkrásnějších hradů, který se nachází nedaleko odtud.