ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Stezka Čertova rokle

Teprve před několika málo lety byl malebný Máchův kraj obohacen o další turistickou stezku. Nese název Čertova rokle a za její obnovou stály především Lesy ČR. Táhne se podél Dolského potoka a turistům nabízí příjemnou procházku za tajemnem i relaxací v oblasti nedalekého Máchova jezera a Holanských rybníků v českolipském okrese.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Dřevčice, Dubá
GPS: 50.57767720, 14.49665330
Stezka Čertova rokle map

Stezka Čertova rokle - zajímavosti

Stezka má svůj začátek v osadě Dřevčice, která je položena mezi Dubou a Holany, poblíž Holanských rybníků a Máchova jezera. Cesta se pak line údolím, sledujíc zelenou turistickou značku. Cesty zde dříve byly hodně podmáčené, dnes jsou však zpevněny dřevěnými svodnicemi a přes potok se táhnou nové mostky. Přímo na trase stezky narazíte také na dvě opravené studánky: Rasou a Čertovu.

Stezka je ideální pro pěší i cyklisty.

Čertova a Rasova studánka

Čertovu studánku čekala kompletní rekonstrukce, vyčištění kamenného zdiva, odstranění naplavenin a úprava výtoku vody. Návštěvníkům byla také zpřístupněna cesta k ní a rozsáhlou renovací prošla také Rasova studánka, jejíž pramen byl stažen do kamenné jímky, nad kterou byl vybudován dřevěný přístřešek.

Cestou Čertovou roklí

Zvláštní je v Čertově rokli velká vlhkost, na kterou zde narazíte v jakémkoli ročním období, a která podporuje růst mechů a další specifické flóry a výskyt některých živočichů.

Dojdete-li až na konec stezky, k rozhraní Čertovy rokle a Dolského údolí, můžete se vydat dál po turisticky značené stezce až k Dolskému mlýnu. Cestou narazíte na odbočku k Chudému hrádku, zřícenině hradu, ukrývající se v lese a navíc na skalním ostrohu. Díky své poloze je dost odlehlou a špatně dostupnou zříceninou, navíc jednou z nejméně známých u nás.

 

Autor: Andrea Štyndlová