ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Grafitový důl Český Krumlov

Nejlákavější perlou Českého Krumlova je bezesporu hrad a zámek, nemluvě o krásné procházce malebným náměstím, kostele sv. Víta nebo zámeckých zahradách. Nejen to však v tomto nádherném jihočeském městě na návštěvníky čeká. Za návštěvu totiž stojí také grafitový důl pod Českým Krumlovem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chvalšinská, Český Krumlov
GPS: 48.81710940, 14.30487420
Grafitový důl Český Krumlov map

Grafitový důl Český Krumlov - zajímavosti

Historie grafitových dolů v oblasti kolem města se začala psát už v polovině 18. století. Důl v Českém Krumlově byl však založen až v roce 1975 a stal se vůbec nejmladším grafitovým dolem v České republice. Důl Městský vrch je propojen s dolem Lazec a zahrnuje víc jak 13 km vyražených chodeb, jejichž větrání zajišťuje 27 komínů, které sloužily také jako únikové cesty. Jejich výška je 30-60 m.

V čelbě dolu se používaly české trhaviny a z dolu se těžil velmi kvalitní grafit s obsahem 80-90% uhlíku. Kamiony vytěžený materiál odvážely do Netolic, kde byl grafit dále zpracováván.

Průměrná teplota ve zdejších šachtách obvykle nepřesáhne 12 °C.

Návštěvníky, kteří se vydají na prohlídku dolu, čeká procházka v hloubce 70 metrů pod povrchem země, svezení se důlním vláčkem nebo přednáška o tom, co vlastně hornická práce obnáší. Každý návštěvník dostane také speciální oblečení, jehož součástí je i důlní lampa.

Prohlídkový okruh v jednom z grafitových dolů v Českém Krumlově je dlouhý asi 2 km, z toho asi 1,5 km se projíždí vláčkem a zbytek trasy je věnován praktické ukázce těžební činnosti, spojené s výkladem. Prohlídka trvá celkem přibližně hodinu.

 

Autor: Andrea Štyndlová