ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ještědská kabinková lanovka

Ještěd možná není nejvyšší horou Česka, ale náleží k jejímu TOPu. Nutno také říct, že její převýšení je výrazné, v některých místech dá se říci vražedné. Je tedy logické, že si lidé chtěli usnadnit cestu, a proto zde nejen kvůli vášni k lyžím, vybudovali kabinkovou lanovou dráhu. Tato lanovka má celou řadu unikátních vlastností a představuje v současnosti jedinou – poslední lanovku provozovanou Českými drahami.

Ještědská kabinková lanovka Ještědská kabinková lanovka Ještědská kabinková lanovka Ještědská kabinková lanovka Ještědská kabinková lanovka

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Horní Hanychov
GPS: 50.73360970, 14.98986830
Ještědská kabinková lanovka map

Ještědská kabinková lanovka - zajímavosti

Kabinková lanová dráha je zde v provozu od roku 1933, přičemž v roce 1975 prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Záměr o vybudování lanovky zpracoval Ing. Roman Wienbergerm zástupce firmy Adolf Bleichert a spol. z Lipska. Šlo původně o druhou českou visutou kabinkou (po té na Černé hoře, jež již neexistuje). České dráhy ji vedou od roku 1945. Lanovka patří k českým významným technickým památkám.

Kabinková lanová dráha jezdí nahoru i dolů p celý rok v pravidelných intervalech. Lanovka nejezdí jen z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek. Jedna cesta trvá pouhé 4 minuty a její nejvyšší rychlost je 10m za sekundu. Výškový rozdíl celé trati je 400 metrů a šikmá délka trati je 1183 m.

Spodní zastávka lanovky se nachází v Horním Hanychově, 1 kilometr chůze po rovině od konečné tramvajové zastávky (číslo 2). Dole je parkoviště.