ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ruční papírna Velké Losiny

V České republice je ruční papírna ve Velkých Losinách jediná svého druhu. Výrobna papíru zde funguje nepřetržitě už od 16. století dodnes a je jedním z mála posledních dokladů o tom, jak funguje staré papírenské řemeslo. Ruční papírna ve Velkých Losinách nabízí také Muzeum papíru, reprezentační prodejnu, stylovou restauraci a pracoviště výrobního provozu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: U Papírny 9, Velké Losiny
GPS: 50.02981280, 17.03792530
Ruční papírna Velké Losiny map

Ruční papírna Velké Losiny - zajímavosti

Návštěvník si v Muzeu papíru může projít dva prohlídkové okruhy, během nichž mu je představena tradiční výroba ručního papíru, několik technických zajímavostí i historie řemesla. Ruční papír se zde stále vyrábí v původních prostorách, jako před čtyřmi sty lety. Navíc si během hlavní sezóny mohou návštěvníci vyzkoušet zhotovit si své vlastní listy papíru nebo se účastnit jedné z výstav v galerii.

Historie ruční papírny

Město Velké Losiny patří mezi vůbec nejnavštěvovanější místa v podhůří Jeseníku. Najdeme je ve směru na sever od Šumperka a kromě ruční papírny jsou známé také zdejším zámkem.

Zdejší ruční papírna byla založena na panství pánů ze Žerotína koncem 16. století v místech bývalého obilního mlýna Janem mladším ze Žerotína. Výroba byla zahájena někdy mezi lety 1591 až 1596.

Historie papírny se dostala také do souvislosti s nechvalně známými inkvizičními procesy, které se zde konaly. Roku 1680 byla totiž jednou z prvních obětí čarodějnických procesů ve Velkých Losinách Barbora Göttlicherová, manželka losinského papírníka.

V roce 1729 byl do papírny pořízen holandr, převratný vynález, sloužící k přípravě papíroviny a první zařízení tohoto typu na Moravě.

Roku 1949 se papírna stala součástí národního podniku Olšanské papírny a od roku 2006 je sídlem samostatné společnosti Ruční papírna Velké Losiny a.s.

V současné době je ruční papírna ve Velkých Losinách jedním z nejstarších podniků svého druhu v Evropě. K výrobě ručního papíru se zde stále využívá bavlna, len a tradiční výrobní postupy. Papír je mimořádně kvalitní a trvanlivý, díky čemuž se hojně využívá ve výtvarnictví, firemní korespondenci, bibliofilii, restaurátorství nebo pro reprezentační účely.

Od roku 2002 je ruční papírna ve Velkých Losinách národní kulturní památkou.