ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kolektory Praha

Pražský hrad, Staroměstské náměstí nebo Malá Strana - právě to jsou místa, kam turisté v Praze míří nejčastěji. Nahlédnout však do technického podzemí našeho hlavního města je neméně lákavé! Kolektory Praha zvou návštěvníky na různé prohlídkové trasy, vedoucí desítky metrů pod povrchem historického jádra Prahy!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Praha 1
GPS: 50.08593500, 14.43106720
Kolektory Praha map

Kolektory Praha - zajímavosti

Co to vlastně jsou kolektory? Jedná se o průchozí liniové stavby, jejichž účelem je vedení a ukládání inženýrských sítí, jak potrubních, tak kabelových. Všechny inženýrské sítě totiž musí být přístupné kvůli případným opravám, ale i běžným kontrolám a údržbě, takže některé menší závady lze provést přímo v kolektoru, bez toho, aniž by musela být jakkoli porušena pozemní komunikace. Kolektory zajišťují plynulý chod celého města a je v nich uložena většina inženýrských sítí, plnících tuto funkci.

Co je zde k vidění?

Během prohlídky se návštěvníci seznámí s celou technologií výstavby kolektorů i způsobem uložení inženýrských sítí. K nahlédnutí je také centrální dispečink, využívající jeden z nejrozsáhlejších a nejmodernějších monitoringů na světě. Během trasy jsou vidět také průvrty s inženýrskými sítěmi, které z kolektoru vedou přímo do sklepů domů, prochází se pod zemí historického centra Prahy, a to v hloubce až 40 m pod povrchem země.

Kolektory Praha jsou významným technickým dílem, které obdivují odborníci z celého světa, a které v každém případě stojí za návštěvu, stejně jako věhlasné architektonické památky Prahy. Zdejší systém kolektorů se řadí k vůbec největším na světě. Trend zážitkové turistiky je zde dotažen do detailů a návštěvník má jedinečnou příležitost vidět Prahu naprosto netradičním způsobem.

Síť kolektorů je dlouhá přibližně 90 km a jenom v centru je 18 km kolektorů. Návštěvníci mají možnost vybrat si jednu ze dvou tras, dlouhých asi 1,4 km a vedoucích přibližně 35 - 40 m pod zemským povrchem, přičemž je nutné během prohlídky zdolat několik žebříků. Jedna z tras přibližně kopíruje známou Královskou cestu, vedoucí ze Senovážného náměstí přes Příkopy, domu U Černé Matky Boží nebo Celetnou ulici atd. Jedna prohlídka trvá zhruba 2 hodiny.

 

Autor: Andrea Štyndlová