ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Praha - Malá Strana

Malá Strana v Praze byla pravděpodobně osídlena už v 8. století. V té době zde byly samostatné osady Úvoz, Nebovidky, Obora a další. Město pak bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II.roku 1257 a původně se nazývalo Nové Město pražské, v pozdějších dobách pak Menší Město pražské a zabíralo menší území než dnes.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Malostranská, Praha
GPS: 50.08748420, 14.40710170
Praha - Malá Strana map

Praha - Malá Strana - zajímavosti

Mezi lety 1360 až 1362 se začala Malá Strana pomalu rozšiřovat, a to až k Hladové zdi. Rozvoj města pak těsně souvisel s výstavbou Juditina (Karlova) mostu, který znamenal spojnici se Starým Městem, a po němž vedla Královská cesta také přes Malou Stranu. Postupně se pak na Malé Straně usídlily řády, církevní instituce, řemeslníci i obchodníci. K oficiálnímu připojení Malé Strany k Praze došlo 1.května 1784.

V současné době patří Malá Strana k vůbec nejnavštěvovanějším oblastem v Praze. Je tvořena zástavbou historických budov, církevních staveb, zahrad a paláců. Jsou zde také sídla obou komor Parlamentu ČR, a to ve Sněmovní ulici a na Valdštejnském náměstí.

Památky a zajímavá místa

Dominantou Malé Strany je bezesporu chrám sv. Mikuláše, dílo K.I. Dientzenhofera. Jedná se o jednu z nejkrásnějších staveb baroka v Čechách.

Významným místem je také Nerudova ulice, která byla kdysi hlavní přístupovou cestou k pražskému hradu. V domě U Dvou sluncí žil spisovatel Jan Neruda, po kterém ulice získala název.

Významnou církevní památkou na Malé Straně je také chrám Panny Marie Vítězné, který se řadí k vůbec nejvýznamnějším barokním stavbám v Praze. Během 1. poloviny 17. století darovala Polyxena z Lobkowicz kostelu sošku Jezulátka, ke které dnes putují lidé z celého světa.

Malá Strana je spojena s Karovým Mostem, na jehož konci blíže k Malé Straně je Malostranská mostecká věž.

Vyhledávaným místem je také Petřín, Petřínská rozhledna a bludiště, které byly vybudovány u příležitosti Jubilejní výstavy na konci 19. století.

Autor: Andrea Štyndlová