ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pěchotní srub Březinka

Na území naučné stezky Běloves - Dobrošov je v současné době realizován projekt Běloveský pevnostní skanzen, jehož cílem je péče o objekty československého opevnění, vystavěných mezi lety 1935-38. Jádrem tohoto projektu je N-S 82 Březinka, objekt těžkého opevnění, který návštěvníky názorně seznamuje s funkcemi pěchotního srubu i technickými vymoženostmi toho nejdůležitějšího prvku v pevnostní linii.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pěchotní srub N-S 82 "Březinka", Náchod
GPS: 50.41550000, 16.19809500
Pěchotní srub Březinka map

Pěchotní srub Březinka - zajímavosti

Pěchotní srub Březinka byl plně rekonstruován do původní podoby z roku 1938, je kompletně vybaven a vyzbrojen. Součástí prohlídky pěchotního srubu N-S 82 Březinka je také expozice zaměřená na československé opevnění sousedního objektu N-S 81 Lom.

Klub vojenské historie Náchod se momentálně stará o dva objekty lehkého opevnění a o čtyři pěchotní sruby, z nichž jedním je právě Březinka.

O objektu

Pěchotní srub Březinka byl perfektně maskovaný kamuflážními barevnými omítkami, které byly během posledních let zrekonstruovány. Při okrajích stropní desky byly háky, sloužící k upevnění maskovacích sítí a celý strop byl pokryt drny. Při pohledu od hranic byl tedy srub zcela maskovaný a splýval se zatravněným valem.

Roku 1938 byly ve srubu osazeny dva pancéřové zvony, jeden 4-střílnový pro těžký kulomet a druhý 3-střílnový pro lehký kulomet. Před střílnami jsou tzv. diamantové příkopy o hloubce 3,2 m a šířce 1,5 m, které měly nepříteli znemožnit přístup ke střílnám. Tloušťka stěn je v horním patře 1 m a v dolním 1,5 m.

V blízkosti srubu Březinka se nachází rekonstruovaný systém protipěchotních a protitankových překážek.

Běloveský pevnostní skanzen najdeme poblíž Náchoda na trase mezi obcemi Běloves a Dobrošov. Výchozím bodem je pěchotní srub Voda v Náchodě-Bělovsi, odkud vás naučná značená stezka dovede až k Březince a Lomu.

 

Autor: Andrea Štyndlová