ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Muzeum civilní obrany Ústí nad Labem

Ojedinělá soustava chodeb, ve které se dnes Muzeum civilní obrany nachází, byla vybudovaná v bývalém protileteckém krytu z roku 1942, který byl později stavebně upraven na atomový kryt. Teplota v podzemních chodbách se celoročně drží na 12 °C a vlhkost vzduchu je zde 85%.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Žižkova ul, Ústí nad Labem-město
GPS: 50.65297330, 14.02649250
Muzeum civilní obrany Ústí nad Labem map

Muzeum civilní obrany Ústí nad Labem - zajímavosti

Celková délka zpřístupněných chodeb krytu je 0,5 km a 250 m původních štol, které prozatím nejsou zcela zpřístupněny, a které se otevřely až po 70 letech. Návštěvníkům je však umožněno seznámit se s tím, jak budování štol probíhalo. Stavby krytu se účastnili váleční zajatci i dobrovolníci, kterým se podařilo vyrazit dohromady 750 m štol. K přebudování na atomový kryt CO III.třídy došlo mezi lety 1952 až 1956.

Muzeum civilní obrany v Ústí nad Labem disponuje rozsáhlou sbírkou plynových masek vyrobených od roku 1920 až do současnosti, nejrůznějšími technickými zajímavostmi, funkční strojovnou vzduchotechniky, rádiem, telefonní ústřednou, zdravotní ošetřovnou a různými předměty, které byly nalezeny ve štolách i jejich okolí.

Muzeum organizuje branné dny pro školy, během kterých musí děti splnit nejrůznější úkoly, mohou si zastřílet ze vzduchovky, zkusit házet granátem nebo absolvují kurzy prví pomoci.

Přibližně v polovině druhé světové války přišel říšský rozkaz na vybudování krytů I. třídy odolnosti po celém území protektorátu. Protiletecký kryt civilní obrany se v Ústí nad Labem začal budovat roku 1942, v místech, kde dnes najdeme výletní restauraci Větruše.

Od roku 2007 připadlo podzemí soukromému majiteli a od roku 2012 zde parta nadšenců začíná budovat Muzeum civilní obrany. Muzeum je otevřeno celoročně s rozdílnou dobou během letní a zimní sezóny. Prohlídka trvá přibližně 45 minut a vzhledem k nízkým teplotám se doporučuje vzít si s sebou teplé oblečení.

 

Autor: Andrea Štyndlová