ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale

Máte rádi skály, lesy, krásnou přírodu? Octli jste se v okolí Litomyšle? Pokud ano, určitě zavítejte do Toulovcových Maštalí. Najdete je u obcí Budislav a Vranice, pár kilometrů od nádherného města Litomyšl.

S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Proseč 125, Proseč
GPS: 49.81503000, 16.14459030
S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale map

S dětmi po stopách rytíře Toulovce, Toulovcovy Maštale - zajímavosti

Příroda, skály, lesy i pochod

Těm, kteří zde už byli, se vybaví kouzelná příroda s lesním porostem a nejrůznějšími skalními útvary. Ti místní si pravděpodobně vzpomenou na každoroční Pochod rytíře Toulovce, tedy akci, která se koná vždy poslední sobotu (dopoledne) v září - z obce Vranice si v den konání pochodu budete moci vybrat jednu ze tří různě dlouhých tras. Ta nejkratší, 8 km, je vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Cestu zvládne i stabilnější kočárek vhodný do terénu. Pokud zvolíte na dítě krosnu či nosítko, bude to vůbec nejlepší. Se staršími dětmi se můžete vydat na trasu dlouhou 16 km a s těmi největšími pak na 30km pochod.

Trasy vhodné i pro rodiny s dětmi

Můžete si však vybrat i z tras mimo pochod:

Bor u Skutče – Vranice – Toulovcovy Maštale

Z Boru se vydáte po červené značce k Vranicím, cestou budete moci vystoupit do kopce k Dudychově jeskyni. Z Vranic pak půjdete přes studánku Džberka do Toulovcových Maštalí. Tato trasa měří 3,7 km a s dětmi ji projdete za necelé 2 hodiny.

Vranice – Toulovcovy Maštale – Budislav

Z Vranic se dáte po červené do Toulovcových Maštalí, odtud pak po žlutém značení do skalního městečka zvaného Městské Maštale, pak půjdete po žluté po kraji lesa a silnicí až do Budislavi. Na této trase ujdete 5 km, s dětmi tedy počítejte tak 2 – 3 hodinky.

Bor u Skutče – Kolumbovo vejce – Polanka – Nové Hrady

V Boru vykročíte po červené směr chata Polanka. Cestou je možné navštívit skalní útvar zvaný Kolumbovo vejce (odbočka po červené asi 400 m doleva), pak budete pokračovat opět po červené až k Polance. Na Polance se můžete občerstvit, chata slouží i jako restaurace. Z Polanky budete postupovat opět po červeném značení, tentokrát však po silnici, až do Nových Hradů, kde budete moci navštívit zámek nebo třeba oboru s daňky. Tato trasa je dlouhá 5 km, počítejte tedy se 2 hodinami chůze.

Na každé z tras vás čekají zajímavé skalní útvary, pestrá příroda a celkově pěkná procházka, ideální i pro děti jakéhokoli věku.

 

Autor: Pavlína Šustrová