ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Orlická přehrada (Orlík)

Vodní dílo Orlík je jednou z přehrad na řece Vltavě a pyšnit se může hned několika nej. Jejích 716 milionů kubíků vody z ní dělá přehradu s největším objemem v Česku, je i nejhlubší, maxima dosahují až 74 metrů, a má také nejdelší a nejmohutnější hráz, která řeku Vltavu přeťala u obce Solenice na Příbramsku.

Orlická přehrada (Orlík)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Orlík nad Vltavou
GPS: 49.53164030, 14.16175250
Orlická přehrada (Orlík) map

Orlická přehrada (Orlík) - zajímavosti

Stavba přehrady začala v roce 1954 a trvala do roku 1961. Bylo vybráno hluboké údolí řeky, které bylo sice mnohými lidmi považováno za jedno z nejkrásnějších, ale muselo ustoupit rozvoji. Zaplaveno bylo také celkem deset obcí a osad. Hráz přehrady měří 450 metrů a v její levé části u paty je umístěna vodní elektrárna. Výška v koruně hráze dosahuje 91 metrů a vede tudy silnice. Další důležitá silnice vede přes Žďákovský most, který spojuje oba břehy přehrady a propojuje tak cestu mezi městy Tábor a Písek. Tento most a s ním i celá přehrada nechvalně prosluly aférou takzvaných orlických vražd, kdy odsud byly na dno přehrady shazovány sudy s mrtvolami. Most je ale hlavně zajímavý tím, že je největším jednoobloukovým mostem bez táhla na světě.

Přehrada dostala své jméno po zámku Orlík, který se před jejím napuštěním tyčil vysoko nad údolím, ale dnes se nachází sotva několik metrů nad hladinou vody. Určitě ale nevynechejte jeho prohlídku, uvidíte zde mimo jiné nejlepší ukázku empírového slohu v Česku. Druhým vyhledávaným cílem na břehu přehrady je hrad Zvíkov, který je považován za jeden z nejkrásnějších českých hradů. K přesunu mezi oběma cíli můžete využít lodní dopravu na přehradě, jezdí přímo linka zámek Orlík – hrad Zvíkov. Kromě toho se samozřejmě můžete vydat i na vyhlídkové okružní plavby.

Orlická přehrada slouží ve velké míře také rekreaci, v jejím okolí najdete množství kempů a dalších ubytovacích zařízení, můžete se koupat, rybařit, užívat si vodních sportů a další zábavy.

Kolem přehrady vede mnoho turistických tras, které vás provedou tím nejzajímavějším. Stezky se vinou po skalnatých svazích, které prudce padají do zatopeného údolí. Nabízí romantické výhledy a přírodu, která dýchá klidem.

 

Autor: Martina Limbergová