ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Klášterní zahrady v Litomyšli

Klášterní zahrady v Litomyšli najdete na Zámeckém návrší, jen pár kroků od litomyšlského zámku. Zahrady zaujímají přenádherné místo, jež obklopují dva litomyšlské chrámy: kostel Nalezení sv. Kříže a kostel Povýšení sv. Kříže. V dobách středověku zde stával hřbitov při farním kostelu sv. Klimenta, ten byl ale roku 1425 zbourán Husity a už nikdy znova neobnoven.

Klášterní zahrady v Litomyšli Klášterní zahrady v Litomyšli Klášterní zahrady v Litomyšli Klášterní zahrady v Litomyšli Klášterní zahrady v Litomyšli Klášterní zahrady v Litomyšli

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: B. Němcové, Litomyšl
GPS: 49.87150390, 16.31361860
Klášterní zahrady v Litomyšli map

Klášterní zahrady v Litomyšli - zajímavosti

Ještě předtím, než byl vystavěn barokní piaristický chrám, měly zahrady renesanční podobu. Poté jim však nový vzhled vtiskly barokní úpravy, ale po odchodu piaristů z Litomyšle v roce 1948 začaly zahrady pustnout. V současné době klášterní zahrady uzavírají kamenné zdi, částečně vedoucí v místech někdejšího opevnění. S jejich rekonstrukcí se započalo roku 1999 a jejím záměrem bylo vytvořit odpočinkové místo pro veřejnost. Znovu otevřeny byly Klášterní zahrady v roce 2000 u příležitosti oslav Dnů evropského dědictví.

Mimo zmíněné chrámy u prostoru Klášterních zahrad je zde k vidění malebný výhled na město Litomyšl, altán, květinové záhony, bazén s mlhovištěm a sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu Litomyšli daroval. Bývalá kočárovna je dnes upravena na příjemnou restauraci s venkovním posezením. Celý prostor Klášterních zahrad, který činí víc jak 1 ha, je osvětlen a pravidelně udržován. Zahrady jsou mimořádně krásným relaxačním místem, ale konají se zde také různé kulturní akce, které mají v tak výjimečném prostředí opravdu jedinečný nádech!

Klášterní zahrady v Litomyšli jsou návštěvníkům otevřeny bezplatně a celoročně ve vymezenou dobu.

 

Autor: Andrea Štyndlová