ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Louzek (zřícenina)

Jak se vám líbí zříceniny? Dýchají jistým tajemnem a člověku se tají dech. Těšte se, i zřícenina hradu Louzek ve vás probudí zvláštní pocity během blízkého setkání historického druhu. Hrad Louzek byl kdysi na konci 13. a začátkem 14. století vybudován na ostrohu mezi potokem a řekou Malší. Prvními vlastníky se stali Jan a Hroch mladší z Maršovice, následovali Jan z Malovic, Oldřich z Rožmberka.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bujanov
GPS: 48.70918890, 14.47915780
Louzek (zřícenina) map

Louzek (zřícenina) - zajímavosti

Ze začátku byl hrad postaven zcela jednoduše a sídlo šlechticů nebylo příliš velké. Jednalo se o stavbu s věží, kamennou hradbou po obvodu a částečně dřevěný obytný palác. V průběhu čtrnáctého století se dřevěný palác přestavěl na zděný, došlo k rozšíření obytných prostor a také zesílili věž.  

Od roku 1541 se Louzek uváděl jako pustý a už dávno před touto dobou ho nikdo neobýval. Objekt posloužil lidem z okolí k rozebírání kamene, aby ho využili ke stavbě svých obydlí. V současné době vlastní hrad Lesy České republiky a snaží se společně s hnutím Hrady na Malši zachránit to, co ze stavby zůstalo až do dnešních dnů. 

Setkáte se i s názvem hradu „Loužek“. Pokud se chcete vydat za zbytky chráněné kulturní památky naší země, zajeďte do okresu Český Krumlov. Zajeďte si vlakem do železniční stanice Bujanov a další tři kilometry absolvujte žlutou turistickou trasou. Areál zříceniny je volně přístupný a během teplejšího období roku dost zarostlý. Při  vaší návštěvě spatříte na severní a západní straně zbytky opevněného předhradí s valy a příkopy. Z hradních budov zůstaly k vidění zbytky velké věže a paláce. Jestliže se vám zalíbí tento kraj, udělejte si navíc výlet do Bujanova, kde mají Muzeum koněspřežné dráhy nebo na zříceninu hradu Pořešín, ležící u města Kaplice. Hrad leží blízko E55 a dostanete se k němu dostatečně snadno. Ale určitě se nebojte ruchu, najdete tady klidné prostředí.

 

Autor: Petra Nachtmanová