ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Janův Hrad (umělá zřícenina)

Zříceniny zpravidla vznikaly chátráním opuštěných hradů, ovšem existují i výjimky, které byly takto už postaveny. Zdá se vám to natolik zvláštní, že tomu nevěříte? Zajeďte si do Lednice, kde se o tom přesvědčíte na vlastní oči. Na konci lednického zámeckého parku totiž stojí umělá zřícenina s názvem Janův hrad, kterou ze tří stran obtéká řeka Dyje.

Janův Hrad (umělá zřícenina) Janův Hrad (umělá zřícenina) Janův Hrad (umělá zřícenina) Janův Hrad (umělá zřícenina) Janův Hrad (umělá zřícenina) Janův Hrad (umělá zřícenina) Janův Hrad (umělá zřícenina)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Státní hrad Janohrad, Lednice na Moravě
GPS: 48.80461610, 16.83234220
Janův Hrad (umělá zřícenina) map

Janův Hrad (umělá zřícenina) - zajímavosti

Na přelomu 18. a 19. století bylo vlastnit zříceninu hradu velmi módní záležitostí a tak samozřejmě nemohl být stranou ani bohatý a vážený rod Lichtenštejnů, majitelů panství v Lednicko-Valtickém areálu. Jenže co dělat, když žádná vhodná zřícenin v okolí není? Když je dostatek financí, není problém si ji nechat postavit. Právě pro to se rozhodl Alois I. Josef kníže z Lichtenštejna, a v roce 1801 tak započal Josef Hardmuth, dvorní architekt rodu, stavbu podle velkorysých plánů. O čtyři roky později však hrabě zemřel a tuto stavbu tak dokončil až jeho mladší bratr Jan I. Josef, ovšem z úsporných důvodů v poněkud skromnější podobě.

Zřícenina je tvořena čtyřmi nárožními věžemi, z nichž každá má jiný půdorys. Ze tří stran jsou tyto věže propojeny pouze obvodovými zdmi, kolem kterých vedou ochozy v prvním patře, z jižní do západní věže se dá po ochozu přejít. Čtvrtá strana je tvořena zámečkem, v jeho prvním patře se nachází Rytířský sál a ve věžích salonky. Na jižní věži je i třetí patro, které slouží jako vyhlídka.

Janův hrad byl vybudován u lovecké obory a to ne náhodou. Sloužil totiž právě jako lovecký zámeček, shromažďovalo se tu panstvo před honem a konaly se tu poslední leče, opulentní hostiny, na kterých se vyhlašoval Král honu.

Janohrad, jak se mu také říká, si můžete prohlédnout během otevírací doby od dubna do října, občas se tu konají kulturní akce, ale je tu také možnost uspořádání svateb. Dostanete se sem buď autem, parkoviště je až u hradu, nebo pěšky, v sezóně také loďkou nebo kočárem s koňmi od lednického zámku.

 

Autor: Martina Limbergová