ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Cornštejn (zřícenina)

Vysoká skála, na níž se tyčí zbytky kamenných hradeb, údolí řeky hluboko pod nimi, krásná krajina kolem, to vše nabízí zřícenina lichtenburského hradu Cornštejn, jedno z nejromantičtějších míst na jižní Moravě. Nachází se na skalním ostrohu nad částí břehů Vranovské přehrady, asi 8 km od města Vranov nad Dyjí a 1,5 km od hradu Bítov. Řeka Dyje tento ostroh obtéká ze tří stran a ze shora je na ni krásný pohled. A hrad také není jen tak ledajaká zřícenina, svou rozlohou je opravdu úctyhodný.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bítov
GPS: 48.93411690, 15.71534580
Cornštejn (zřícenina) map

Cornštejn (zřícenina) - zajímavosti

Hrad Cornštejn byl postaven ve 20. letech 14. století rodem Bítovských z Lichtenburka, konkrétně mocným šlechticem Rajmundem z Lichtenburka. Jeho hlavním účelem bylo posílení obrany nedalekého Bítova. Rajmund ale také potřeboval další sídlo pro svou početnou rodinu. V polovině 14. století vznik spor o Cornštejn mezi Lichtenburky a pány z Hradce, ovšem Lichtenburkové si své panství uhájili. O tři čtvrtě století později se hrad snažili dobýt husité, ale neúspěšně. Chvíli poté hrad zažil největší rozkvět a to za Jana z Lichtenburka a Cornštejna. Jeho syn Hynek však o hrad v roce 1465 přišel, když mu ho zkonfiskoval král Jiří z Poděbrad. Hynek mu totiž o dva roky dříve odmítl přísahat věrnost a za podpory papeže králi vyhlásil otevřenou vzpouru. Ten kvůli tomu nechal hrad obléhat, ale ani po necelém roce se ho nepodařilo vojskům dobýt silou. Jenže to byla posádka hradu už natolik vyhladovělá, že se sama vzdala.

Jiří z Poděbrad zabavený hrad věnoval pánům Krajířům z Krajku, ti ovšem měli s Lichtenburky z Bítova neustálé spory a tak Cornštejn roku 1530 raději Lichtenburkům prodali. V jejich držení ale znovu nezůstal dlouho, protože v roce 1576 jejich rod nakonec vymřel. Hrad tehdy koupili Štrejnové ze Švarcenavy, ale brzy jej přestali udržovat. Za čtyřicet let poté jej převzali Jankovští z Vlašimi, jenže v té době, přesněji roku 1617, byl hrad už prohlášen za pustý. Majitelé se tu ještě několikrát vystřídali až do roku 1945, kdy byl hrad zestátněn. V letech 1973-1979 byla provedena velmi necitlivá rekonstrukce, která sice zakonzervovala chátrající části hradu, ale zároveň změnila jejich ráz. Naštěstí však nebyla úplně dokončena a Cornštejn přešel pod správu Jihomoravského muzea ve Znojmě. V letech 1998-1999 pak proběhly ještě potřebné sanační práce a zajištění nedotčených částí hradu, aby mohl být poprvé otevřen veřejnosti.

Z původního hradu se zachovalo několik vstupních bran, zdi paláce, bašta s předsunutou věží, studna a cisterna na dešťovou vodu a hlavně mohutné opevnění, které vznikalo převážně za správy rodu Krajířů. Při 45 minut trvající prohlídce vám průvodce poví vše důležité a zajímavé z historie tohoto hradu a zároveň se pokocháte úžasnými vyhlídkami do údolí.

 

Autor: Martina Limbergová