ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pařez (zřícenina)

Skalní hrad Pařez v současnosti zažívá asi největší slávu z celé své existence. Jde totiž o turisticky velmi oblíbené místo, které naleznete na severozápadním okraji Prachovských skal (směrem k městu Jičínu vzdálenému odtud pouhých 8 kilometrů). I když je silné slovo označení tohoto místa hradem, protože jde ve skutečnosti o zříceninu, lidé ji milují pro její romantický vzhled, spojení s loupežníky a pěkné panorama, které skýtá.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pařezská Lhota 64, 506 01 Holín
GPS: 50.47741560, 15.27591500
Pařez (zřícenina) map

Pařez (zřícenina) - zajímavosti

Hrad byl postaven pravděpodobně na počátku 14. století ve vladislavském gotickém stylu. Bohužel však historie hradu byla velmi krátká. Pařez nejspíše potkala podobně smutná nahodilost, tak jako vlastně všechny hrady z této doby v okolí. Zničilo je husitské vojsko Jana Žižky z Trocnova, které tudy táhlo a kudy prošlo, tudy plenilo, dobývalo a ničilo. Již v roce 1430 byl totiž hrad označován za zříceninu. Pak jej ještě nějakou dobu obývali loupežníci, až nakonec zcela osiřel. Využití Pařezu tak jde skoro spočítat na prstech, užíval se jen 70 let.

Co je na skalním hradu zajímavé?

Pařezu se říká také Matoušův hrad anebo také Husí nůžka. Hrad byl vybudován na pískovcové skále, která je rozdělena rozsedlinou, v níž již tehdy byla puklina, která umožňovala výstup na vrchol. Do skály jsou vysekány tři obytné místnosti, a také sklepy na uchování potravin. Někteří tvrdí, že zde byla umístěna také i věznice. Na samotném vrcholu byl vybudován palác, masivní obranné zdi, které jsou znatelné dodnes a mohutná čtyřboká věž. Na hradě se nikde nenachází zdroj vody, nicméně podle všeho to neměl být problém, protože je v okolí dostatek zdrojů a je možné, že zdejší hradní páni z Pařezu také používali blízký potok.

Přístup k hradu je jednoduchý, dostanete se sem po zelené a červené turistické značce. Červená stezka přitom vede do nitra Prachovských skal a zelená přes modrou pak do Libuně. Hrad se nachází mezi obcemi Pařezová Lhota a Blata, jen 8 kilometrů od Jičína a 3 kilometry od Libuně.

Vstup na zříceninu je volný.

 

Autor: Adriana Dosedělová