ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rýzmburk (zřícenina)

Babiččino údolí na Náchodsku oplývá nejen přírodními krásami s řekou Úpou, Starým bělidlem, Rudrovým mlýnem či zámkem, ale též zbytky hradu Rýzmburk na opukové plošině na levém břehu řeky. Založen byl roku 1319 Albertem z Rýzmburka, který spolu s králem Janem Lucemburským padl roku 1346 v bitvě u Kresčaku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hradní, Osek
GPS: 50.43282190, 16.04563580
Rýzmburk (zřícenina) map

Rýzmburk (zřícenina) - zajímavosti

Jedněmi z dalších majitelů byli Oldřich a Arnošt Černčičtí, Jan Zajíc z Házmburka, Jan z Pernštejna a Bernard Žehušický z Nestajova, za jehož působení v 16. století se sídlo dostalo na úplný vrchol z hlediska vzhledu i celkového společenského i politického významu.
Po přebývání několika dalších osob, jež stály v čele panství v následujících desetiletích, přichází období temné. Období, které pro valnou většinu panovnických sídel znamenalo poboření a rozkradení vnitřního vybavení. Šlo o vpád Švédů, jejich nájezdy zakončily i existenci zmiňovaného hradu. Pozvolna dohasínal život usedlosti, až přišel jeho úplný pád. Stalo se tak počátkem 18. století, kdy se stavěl blízký ratibořický zámek. Tehdy byl kámen z pobořeného hradu použit na stavbu této budovy.

Lesk poslední zastávky na stezce vedoucí Babiččiným údolím obnovil vévoda Kuronský, jenž postavil roku 1798 v těsné blízkosti zříceniny krásný vyhlídkový altán. Pohled odtud do údolí je neopakovatelným zážitkem. Altán se stal i součástí scény setkání paní kněžny s babičkou, Barunkou a ostatními Proškovými dětmi ve známém Moskalykově filmu Babička.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý