ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Radyně (zřícenina)

Po ochutnávce plzeňského piva jistě přijde vhod malý výlet. Vydejte se na návštěvu zříceniny hradu Radyně, která se tyčí nad Starým Plzencem a odkud je nádherný výhled do okolní krajiny. Hrad je příkladem gotické architektury z doby lucemburské a jeho stavební sloh nepoznamenaly ani stavební úpravy. Přístup ke hradu je pohodlný, po prohlídce můžete posedět v restauraci nebo venkovní zahrádce.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Starý Plzenec
GPS: 49.68007190, 13.46824390
Radyně (zřícenina) map

Radyně (zřícenina) - zajímavosti

Navštivte pohádkovou expozici

Zříceninu hradu uvidíte již ze širokého okolí. Když vystoupáte na vrchol věže, zahlédnete v dáli Plzeň a hrad Přimdu, za jasného počasí i Šumavu. Samotnou stavbu tvoří obytný palác se dvěma věžemi, dvorem a opevněním. Ve věži zříceniny se můžete seznámit s historií Starého Plzence od pravěku až do současnosti. Navštívíte-li Radyni s dětmi, jistě si prohlédnete audiovizuální výstavu pohádkových bytostí z hradních pověstí.

Karel IV. chtěl hrad Karlskrone

Zajímáte – li se o Lucemburky, zřícenina Radyně Vám po celou dobu bude připomínat dobu jejich vlády. Karel IV. nechal hrad vybudovat na ochranu obce Starý Plzenec. Nazval stavbu Karlskrone, ale název se neujal a všichni hradu říkali Radyně, podle kopce, na kterém stojí. V dalších letech se majitelé hradu bohužel často měnili, hrad byl používán jako zástava. Radyně byla několikrát poničena požárem, naposledy v 16. století, a od té doby chátrala. V současnosti je vlastníkem Starý Plzenec a hrad je jako turistická atrakce postupně rekonstruován.

Radyňský Modrovous

Jistě si pamatujete strašidelnou pověst o Modrovousovi, který zabíjel své manželky. Bájný hradní pán Radouš byl ošklivec, který se šestkrát oženil a manželku a dítě vždy zabil a hodil do sklepa. Mstil se za to, že děti byly stejně ošklivé jako on. Když se oženil posedmé, manželka objevila těla předcházejících manželek a Radouše udala. Jiná varianta pověsti praví, že se Radouš bál bouřky a za jedné z bouřek na něj spadla hradní věž. Od těch dob prý Radouš na Radyni straší.

 

Autor: Helena Syslová