ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Baba (zřícenina)

Když se řekne zřícenina, mnozí si představí torzo hradu či kostela. Málokomu se vybaví jiný typ zchátralé památky. A přitom jí může být i viniční lis. Jde-li ale opravdu o pozůstatky takové stavby ze 17. století, založené novoměstským občanem Jindřichem Žežule, či spíše o romantickou módní záležitost z 19. století, se vlastně dosud neví. Co je ale doloženo, je počin z roku 1858, kdy byly do stavby vsazeny gotické oblouky. Tím se vzhled krásné zříceniny o mnoho stupňů pozvedl. Řeč je o Babě v Praze – Dejvicích. Je součástí tzv. Babských skal na levém břehu Vltavy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Na Ostrohu 2430, Praha 6-Dejvice
GPS: 50.11882280, 14.39064940
Baba (zřícenina) map

Baba (zřícenina) - zajímavosti

Kopec s nadmořskou výškou 259 metrů se chlubí něčím, co někteří nazývají i bývalou kaplí. Kde je pravda? Vydáte-li se sem ze Šáreckého údolí, nebo dojedete-li ze stanice Hradčanská na zastávku U Matěje s pomocí MHD, není důležité. Je na každém, co si po výstupu k této pamětihodnosti vyhodnotí jako skutečnost. Budete se tu cítit tak jako tak dobře, protože výhled na Prahu a její zákoutí vás nadchne. Panorama Hradčan, Trója či Stromovka vypadají z tohoto bodu kouzelně. Místo bývá i zastávkou milenců, ba dokonce se zde každoročně koná několik svatebních obřadů. Říkat sladké ano a hledět do klidného vltavského toku, je jistě nezapomenutelným zážitkem.

Území v okolí Baby je chráněno. Daří se tu totiž některým druhům teplomilných rostlin a vybraným druhům hmyzu. Roste zde oman německý a koniklec luční. Povšimnout si lze i zlatušky či ještěrky zelené. Jde o jednu z 89 chráněných oblastí na území hlavního města Prahy. Udělejte si chvilku na prohlídku tohoto půvabného vršíčku, od roku 2006 uměle osvětleného.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý