ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vrškamýk (zřícenina)

Nechte se zlákat výletem ke zřícenině hradu Kamýk! Stojí opravdu zato, jednak proto, že se nachází v krásném prostředí a především proto, že základy hradu byly v letech 2009 a 2010 prozkoumány archeology a upevněny, čímž se podstatně zlepšila přístupnost celého areálu hradní zříceniny. Za zmínku přitom určitě stojí stezka, poskytující informace pro návštěvníky.

Vrškamýk (zřícenina)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kamýk
GPS: 49.64014140, 14.23802190
Vrškamýk (zřícenina) map

Vrškamýk (zřícenina) - zajímavosti

Nedaleké Vltavské kaskády lákají ročně celou řadu návštěvníků a mnozí z nich možná ani netuší, že se v jejich blízkosti nachází zajímavá zřícenina hradu. Jmenuje se Kamýk a najdete ho v těsné blízkosti Kamýcké vodní nádrže.

Význam někdejšího hradu spočívá především v jeho funkci, kterou dříve plnil. Jednalo se totiž o sídlo nejstarších českých panovníků. Po výstavbě hradu Karlštejna však tuto funkci ztratil. Na Kamýk se postupně zapomínalo a začal pustnout. Současný architektonický stav a torzo hradu však umožňuje návštěvníkům udělat si představu o tom, jak to zde původně vypadalo.

Honosné sídlo bylo na místě původního dvorce vystavěno v první polovině 13. století. Se stavbou začal Václav I. a dokončil ji Přemysl Otakar II. V tehdejší době zde pobývali čeští panovníci a podnikali lovy v okolních lesích a za vlády Václava II. byl Kamýk sídlem královského lovčího. Velký význam Kamýk měl ještě za vlády Jana Lucemburského, nicméně jeho syn Karel IV. se rozhodl pro stavbu Karlštejna, nejspíš kvůli vzdálenosti od Prahy. Kamýk je od hlavního města totiž vzdálen přibližně 70 km. Jiná teorie praví, že už tehdy měl Kamýk nevyhovující statiku a ostroh samotný poskytoval příliš stísněný prostor, takže přestavba by neměla až takový efekt a smysl. Hrad byl tedy od 2. poloviny 14. století opuštěn a prameny o něm v souvislosti s rokem 1569 hovoří jako o zřícenině.

V roce 2007 byl zahájen projekt Kamýk nad Vltavou, který toho roku započal přípravnými pracemi a pokračoval archeologickým průzkumem. Následovaly stabilizační práce, byla odkryta vstupní hradní brána a objeveno plno pozůstatků z doby středověku. V obci se dá dnes bez problémů zaparkovat a přímo k hradu vedou nově vybudované chodníky nebo cyklotrasa. Jestliže se ke Kamýku vydáte přímo z obce, narazíte na zajímavé dětské hřiště, na němž jsou umístěny prvky, se kterými si hrály děti v dobách středověku. Cestou k hradu vede naučná stezka.

 

Autor: Andrea Štyndlová