ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Tomáše Praha

V Praze na Malé Straně, v Letenské ulici poblíž Malostranského náměstí, najdeme kostel sv. Tomáše, místo posledního odpočinku řady významných osobností a místo, uchovávající cenné umělecké poklady.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Josefská 28, Praha - Malá Strana
GPS: 50.08872690, 14.40564640
Kostel sv. Tomáše Praha map

Kostel sv. Tomáše Praha - zajímavosti

Kostel sv. Tomáše byl založen roku 1285 z iniciativy českého krále Václava II., velmi nábožensky založeného člověka, který k založení tohoto půvabného kostela vybral místo přímo v srdci Malé Strany. Jeho vysoká kostelní věž zcela nesporně spoluvytváří charakteristické panorama nejen Malé Strany, ale celého historického jádra hlavního města, stejně jako další významná barokní památka na Malé Straně, chrám svatého Mikuláše.

V místech dnešního kostela sv. Tomáše stával menší kostelík, takže ten dnešní má vlastně románské základy. Jeho vysvěcení se konalo roku 1379 a jednu z nejtěžších ran kostel prodělal během husitských bojů, kdy byl vypálen a mniši z kostela vyhnáni. Augustiniánští poustevníci a stavitel Bernard di Alberto se mezi lety 1584 - 1592 ujali obnovy kostela. V 16. století zasáhl ničivý požár, který poškodil také kúr. Následovala renesanční přestavba posléze konečně barokní, jež je dílem slavného stavitele Kyliána Ignáce Diezenhofera.

Zraky všech, kdo vkročí do interiéru kostela sv. Tomáše, upoutá jistě především hlavní oltář s obrazem znázorňujícím Umučení sv. Tomáše, jehož autorem je Petr Paulus Rubens. Jeho originál je v současné době umístěn v pražské Národní galerii. Kromě tohoto cenného uměleckého artefaktu se zde nachází také obrazy Josefa Heintze a Karla Škréty.

V kostele sv. Tomáše působil známý český kronikář Václav Hájek z Libočan a Adrian de Vries, autor sochařské výzdoby ve Valdštejnské zahradě, je právě v tomto kostele pohřben. Místo posledního odpočinku zde nalezl též architekt Ulrico Aostalli nebo Aegidius Sadeler.

V těsném sousedství kostela se nachází Valdštejnská zahrada.

 

Autor: Andrea Štyndlová