Domažlice

Poloha:

Jedním z okresních měst v Plzeňském kraji jsou Domažlice, rozkládající se na potoku Zubřina a protáhlém půdorysu. Od německých hranic jsou vzdáleny asi 14 km, žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel a v současné době patří k turisticky nejvyhledávanějším místům na západě Čech. Okolní český les je průmyslem nedotčený, krajina je mimořádně malebná a město samotné disponuje řadou památek a bohatou historií.

Historie města

V závěru 10. století stávala v místech dnešních Domažlic osada, položená na důležité obchodní stezce. Městská práva byla osadě udělena až Přemyslem Otakarem II. a v roce 1231 byly kolem města vystavěny hradby, především pro jeho obranu před Bavory. Ve 13. století bylo na hradě purkrabství a během 60. let došlo k povýšení Domažlic na královské město.

Během husitských válek bylo město protikatolické a během 15. a 16. století se často střídali jeho majitelé. V 17. století se Domažlice připojily ke stavovskému povstání, které po bitvě na Bílé hoře pokračovalo povstáním Chodů. Protože byla obě povstání poražena, význam města i regionu začal postupně upadat.

Opětovný vzestup nastal až v 19. století, kdy se z Domažlic stalo významné trhové město. Došlo ke zbourání hradeb a město se postupně rozrůstalo. Snad proto, že v Domažlicích převažovalo české obyvatelstvo, zůstalo za druhé světové války součástí Protektorátu Čechy a Morava, což nebylo pro pohraniční města příliš typické.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Domažlice jsou velmi půvabným městem s bohatou historií. Přímo uprostřed náměstí se nachází kostel Narození Panny Marie s prvky gotického stylu. Z období pozdní gotiky byly zdokonaleny hradby kolem města a vystavěna také kruhová hláska na náměstí, která dodnes tvoří dominantu Domažlic. Z původního opevnění se do současné doby dochovala jenom Dolejší brána.

Během 60. let 13. století byl při jihozápadní části opevnění vystavěn hrad, ve kterém je dnes sídlo Muzea Chodska. Při severozápadní straně domažlického náměstí najdeme augustiniánský klášter. Náměstí je tvořeno měšťanskými domy s malebným podloubím.

Skvělým tipem na výlet s dětmi je v Domažlicích modelová železniční show a krásný pohled na město a okolí nabízí rozhledna na Čerchově u Domažlic.

 

Autor: Andrea ŠtyndlovaByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Hory a vrcholy Hrady a zámky Jeskyně
Mosty Muzea Stezky / Naučné stezky
Obce a města Památníky Přírodní zajímavosti
Rozhledny Technické památky Vojenské památky
Zahrady / Parky / Relaxace ZOO Zříceniny

Ubytování v okolíHotel Výhledy

Klenčí pod Čerchovem - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 0.1 km

Hotel Výhledy od 400 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací