ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kolonáda na Reistně

Jak uctít památku svého zesnulého otce a bratrů? Pokud jste poměrně bohatý šlechtic, můžete jim třeba postavit vyhlídku podobnou Gloriettě vídeňského Schönbrunnu. Právě takový památník stojí na kopci asi dva kilometry jihozápadně od Valtic, známého vinařského městečka na jižní Moravě. Je postaven v nadmořské výšce 291 m a je tím pádem nejvýše položeným bodem Lednicko-Valtického areálu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Valtice
GPS: 48.73703580, 16.73618000
Kolonáda na Reistně map

Kolonáda na Reistně - zajímavosti

Kolonádu nechal postavit kníže Jan Josef I. z Lichtenštejna v letech 1810-1817. Památník je upomínkou na jeho otce Františka Josefa I. a bratry Filipa Josefa a Aloise I. Josefa. Ten původně začal kolonádu stavět a Jan ji po jeho brzké smrti převzal a nechal dokončit. To, že se mu po rodině stýskalo, dokazují dva nápisy v němčině na stěnách kolonády. Uprostřed severní zdi je napsáno Der Sohn dem Vater, der Bruder dem Brüdern, což znamená Syn otci, bratr bratrům. Uprostřed jižní stěny stojí nápis Den Manen der unvergesslichen der einzige überlebeude Sohn, v překladu Nezapomenutelným předkům jediný zůstávající syn. Kolonádu zdobí také sochy předků v antických úborech a na zadní stěně se nacházejí náhrobky.

Architektonický návrh stavby má na svědomí architekt Josef Hardmuth, právě ten vynalezl klasickou tužku. Zrovna na tomto díle si však zřejmě nedal příliš záležet a Jan Josef I. nebyl vůbec s jeho prací spokojen. V roce 1811 došlo kvůli jejich neshodám dokonce k zastavení stavby, protože Josef Hardmuth podal demisi. O dva roky později ale ve stavbě pokračoval Josef Poppelack a v roce 1817 ji úspěšně dokončil. To, že měl Jan Josef I. se svými výtkami nejspíš pravdu, se ukázalo o necelé století později, kdy se část kolonády zřítila nejspíš právě vlivem špatného projektu. Jeho nástupce v té době, Jan II., ji musel nechat opravit a původní pískovcové sloupy byly tehdy nahrazeny betonovými.

Dnes je Rajsna, jak se jí také říká, přístupná návštěvníkům od května do října. V otvíracích hodinách je možno vystoupat po schodech na vyhlídku a pokochat se pohledem do širokého okolí. Z vyhlídky je vidět na všechny světové strany, na jihu Rakousko a jeho pohraniční městečko Schattenberg, na severu Valtice se svými rozsáhlými vinohrady a Lednice s Minaretem, na východě se zvedají Malé Karpaty a na západě je to město Mikulov se svým zámkem a kolem něj Pálava. Prohlédnout si zdobený exteriér je samozřejmě možné celoročně.

 

Autor: Martina Limbergová