ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Boubín - Šumava

Tento oblý kupovitý vrchol, čnící do nadmořské výšky 1362 metrů, se nachází v oblasti Národní přírodní rezervace Boubínský prales, směrem na východ od obce Kubova Huť. V rámci české Šumavy se jedná o pátý nejvyšší vrchol s poměrně plochou vrcholovou částí, která sestává ze dvou vrcholků. Menší, severozápadní, je vysoký celkem 1353 m.n.m., a vyšší, jihovýchodní, má výšku 1362 m.n.m. Oba vrcholky jsou zalesněné a oddělené menším sedlem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Boubín, Buk
GPS: 48.99125500, 13.81690310
Boubín - Šumava map

Boubín - Šumava - zajímavosti

Zdolat tento známý český vrchol Šumavy patří téměř k tradici. Odměnou za námahu po výšlapu bude krásný výhled z 21 m vysoké dřevěné rozhledny, díky které se lze pokochat výhledem i přes zalesněný porost, a to například na Vimperk, Boubínský hřbet, Prachatice a za dobré viditelnosti i na Alpy. Rozhledna byla zhotovena v roce 2004 ze smrkové kulatiny, která byla až na vrchol dopravena koňmi nebo lanovkou. K vyhlídkové plošině dovede návštěvníky celkem 109 schodů.

Kromě rozhledny se na vrcholu Boubína nachází ještě chráněný trigonometrický bod I.řádu. Pamětní obelisk, opatřený nápisem "Kardinal Friedrich Fűrst von Schwarzenberg 3.8.1867" pak připomíná událost návštěvy tohoto místa tehdejším pražským arcibiskupem.

Na vrchol Boubín je možné se dostat ze všech světových stran, ovšem pěkná trasa vede z Kaplice a Kubovy Hutě nebo z Vimperku. Zajímavá je i Naučná stezka kolem Boubínského pralesa. V oblasti jižního svahu Boubína se nachází Boubínské jezírko, které zde bylo vybudováno roku 1833 coby umělá vodní nádrž.

 

Autor: Andrea Štyndlová