ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velký Roudný - Nízký Jeseník

Velký Roudný - tak zní název nejvyšší sopky Nízkého Jeseníku, která společně s kopcem Malý Roudný tvoří dominantu zdejšího kraje. Naposledy byl vulkán činný na počátku čtvrtohor a v minulých letech byl navštěvován především milovníky vyhaslých sopek a přírodních krás této oblasti, ovšem po vybudování rozhledny na jeho vrcholu sem zavítají všichni, kteří se chtějí pokochat pohledem na přehradu Slezská Harta, nejvyšší moravský vrchol Praděd a takřka celé Jeseníky, které je odtud možné vidět pouze za příznivého počasí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velký Roudný, Roudno
GPS: 49.89129690, 17.52278610
Velký Roudný - Nízký Jeseník map

Velký Roudný - Nízký Jeseník - zajímavosti

Do nadmořské výšky 780 metrů se Velký Roudný pne poblíž obce Roudno a pár kilometrů od okresního města Bruntál. Okolní krajina je plošší a o to víc nad ní Velký Roudný ční. V roce 1966 byla bývalá sopka zapsána na seznam národních přírodních památek a ve svém druhu patří právě Velký Roudný mezi nejzachovalejší kopce.

V lese bezprostředně pod vrcholem se nachází zvláštní přírodní útvar, tzv. Čertův kámen. Jedná se o rozlomený balvan z horniny vulkanického původu s prohlubní specifického tvaru, připomínající otiskl lidské stopy. Podle pověsti ji zde zanechal sám Bůh, který na tomto místě zápasil s Luciferem, nad kterým vyhrál, mrštil Luciferem do země a za ním pak naskákali všichni ostatní čerti, kteří do té doby Velký Roudný obsazovali. Směrem na severozápad od vrcholu je možné údajně najít zasypanou díru, do které čerti naskákali. V levé části Čertova kamene jsou patrné škrábance, které tu prý zůstaly po ďáblových drápech. Podle vědců se však jedná o otisk sopečné pumy, která kámen rozlomila.

Od roku 2007 stojí na vrcholu Velkého Roudného dřevěná rozhledna o šesti patrech a dvacetimetrové výšce, kterou však mnohde převyšují smrky, bránící výhledu.

Během cesty na vrchol je možné navštívit poutní kapli z roku 1933, ke které vede z Roudna křížová cesta. V její blízkosti se dodnes zachovaly ruiny výletní hospody, která zde před lety stávala.

 

Autor: Andrea Štyndlová