ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Ondřejník - Podbeskydská pahorkatina

Ondřejník bezesporu patří k typickému panorama Moravskoslezských Beskyd, ke kterým bývá často zařazován, ovšem oficiálně v jejich území neleží. Spadá totiž k Podbeskydské pahorkatině s nejvyšším vrcholem Skalka (964 m.n.m.) a v případě Ondřejníku se vlastně jedná o samostatný horský masiv, osamoceně a výrazně vyčnívající. Najdeme ho mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Kunčicemi pod Ondřejníkem a od Beskyd ho odděluje výrazná Frenštátská brázda.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ondřejník, Metylovice
GPS: 49.58460110, 18.31300940
Ondřejník - Podbeskydská pahorkatina map

Ondřejník - Podbeskydská pahorkatina - zajímavosti

Za návštěvu stojí Ondřejník především kvůli krásnému výhledu, který jeho vrchol nabízí. Ať už je to Lysá hora, Smrk, Kněhyně nebo Radhošť, výhled je odtud opravdu pohádkový! Velmi často bývá k jeho zdolání volena trasa vedoucí z Kunčic, na které se těsně pod vrcholem nalézá studánka.

Nejvyšším vrcholem Ondřejníku je zmíněná Skalka, jejíž svahy spadají do stejnojmenné přírodní rezervace. Tu tvoří jedlobukový porost starý až 180 let, jehož charakter se místy mění na pralesovitý. Pod samotným vrcholem Skalky je možné narazit na velké balvany, k nímž se váže pověst o zbojníkovi Ondrášovi, který své uloupené úlovky údajně schoval pod Lysou horu, kam se právě ze Skalky prokopal a chodbu pak zavalil těmito balvany.

V roce 1907 byla pod Ondřejníkem postavena turistická chata, která byla roku 1930 rozšířena. V roce 1933 byla vedle chaty vystavěna Solárka, taktéž turistická chata, kterou však roku 2002 poškodil požár. Takřka vedle chaty je možné navštívit kapli sv. Antonína, u které se každým rokem koná pouť, a to v den svátku světce.

 

Autor: Andrea Štyndlová