ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velký Lopeník - Bílé Karpaty

Nachází se u česko - slovenských hranic, dosahuje výšky 911 metrů n.m. a jedná se o vrchol v Bílých Karpatech - Velký Lopeník, nejvyšší vrchol Lopeninské hornatiny a druhý nejvyšší vrch Bílých Karpat je od Uherského Brodu vzdálen přibližně 10 km a leží ve svérázném folklórním regionu Moravské Kopanice, nedaleko obce Lopeník.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velký Lopeník, Lopeník
GPS: 48.91683610, 17.78271280
Velký Lopeník - Bílé Karpaty map

Velký Lopeník - Bílé Karpaty - zajímavosti

Svahy Velkého Lopeníku jsou z většiny porostlé buky, duby a javory, místy smrky. Samotný vrchol je pak odlesněn a nacházejí se zde pastviny a především rozhledna, která má symbolizovat přátelství Čechů a Slováků.

První rozhledna na Velkém Lopeníku byla vybudována ještě v době před druhou světovou válkou a byla zkonstruována ze dřeva. V roce 1944 ji nahradila nová věž s vyhlídkou o celkové výšce 16 m, ovšem za dva roky od otevření byla zničena požárem. Nová rozhledna na sebe však nenechala dlouho čekat. Vybudována byla takřka záhy po požáru, přičemž vznikla rozhledna nová, téměř na vlas podobná té předchozí. Turisté o jeden z nejkrásnějších výhledů přišli o necelých třicet let později, v roce 1972, kdy byl stav rozhledny natolik špatný, že musela být demontována.

Základní kámen ke stavbě nové rozhledny byl položen 23. června 2002, ale se stavbou se započalo až roku 2004. Slavnostní otevření se konalo o rok později a rozhledna slouží výletníkům doposud. Její celková výška je 22 m a od státních hranic je vzdálena pouze 3 km.

Z vyhlídkové plošiny rozhledny se návštěvníkům naskýtá kouzelný výhled například na Studený vrch nad Březovou, Mikulčin vrch nebo Velkou Javorinu.

 

Autor: Andrea Štyndlová