ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vysoká

Se svými tisíci dvaceti čtyřmi metry nadmořské výšky je hora Vysoká sice nejvyšším vrcholem Hostýnsko - vsetínské hornatiny (nebo také Vsetínských vrchů), nicméně přídavné jméno "vysoká" může být zrovna u tohoto vrcholu diskutabilní. Převyšuje ji například její jmenovkyně z Novohradských, byť jen o deset metrů, ale ve srovnání s Vysokou ve Vysokých Tatrách (2 560 m.n.m) je popisovaný vrchol ani ne poloviční. I přesto ale nízkým vrcholem rozhodně není a směle se řadí mezi naše "tisícovky".

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vysoká, Velké Karlovice
GPS: 49.40396310, 18.36094190
Vysoká map

Vysoká - zajímavosti

Vysokou byste u nás našli na Soláňském hřebeni mezi sedlem na Soláni a sedlem Bumbálka, přibližně 6 km směrem na jihovýchod od obce Horní Bečva. Lehčí cestou na Vysokou se můžete vydat z Třeštíku. Je dlouhá asi 2 km a přímo v místě lze zaparkovat auto. Zajímavým místem v okolí je zastřešený pramen Rožnovské Bečvy, který se nachází v nadmořské výšce 940 m a vede k němu úzká cesta.

Část vrcholu je zalesněna, a tudíž je výhled do okolí tak trochu omezen, nicméně vidět lze Hradisko a Rožnov pod Radhoštěm, Javorníky, Malou Fatru a z některých míst také Lysou horu, Smrk nebo Kněhyni. Na samém vršku Vysoké je umístěn jednoduchý přístřešek s informační tabulí.

Zajímavým tipem na výlet v okolí Vysoké je Súkenická rozhledna, nacházející se poblíž hotelu téhož názvu, kam se dá dojet od Bumbálky.

 

Autor: Andrea Štyndlová