ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hrubá skála (zámek)

Jen pár kilometrů od Turnova, vysoko se pnoucí na pískovcové skále, najdeme romantický zámek Hrubá Skála, který rozhodně právem posloužil coby kulisa k natáčení řady pohádek. Návštěvníci mohou shlédnout nádvoří a vyhlídkovou věž, přičemž všechny ostatní zámecké prostory slouží jako hotel. V létě se zde koná akce s názvem Poznej středověk, během které zdejší nádvoří ožije ruchem kejklířů a rytířů, tanečnic i muzikantů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Doubravice 37, Hrubá Skála
GPS: 50.54498890, 15.19468310
Hrubá skála (zámek) map

Hrubá skála (zámek) - zajímavosti

V místech, kde dnes najdeme romantický zámek, stával od 14. století hrad, který byl pojmenován jednoduše "Skály". Název Hrubá Skála dostalo místo až kvůli snadné záměně se zámkem Malé Skály, nacházejícím se v Českém ráji. Původní hrad pravděpodobně založil Hynek z Valdštejna někdy kolem roku 1350. Mezi nejvýznamnější rod, jehož členové hrad vlastnili, patřili Smiřičtí, kteří také nechali na konci 16. století hrad přestavět na renesanční zámek. Barokních úprav se zámek dočkal po požáru, který stavbu poničil v roce 1710.

V roce 1821 zámek Hrubá Skála koupil Lexa z Aehrentalu, následně prošel novogotickými úpravami a nějakou dobu sloužil coby rekreační zařízení. Během 60. let minulého století byl zámek upraven pro potřeby odborářské ubytovny a téměř na padesát let upadl v zapomnění. V současné době je budova zámku využívána jako hotel, nabízející ubytování v pokojích s celkem 150 lůžky.

Turisté si mohou prohlédnout nádvoří a vyjít na vrchol hranolové věže s ochozem, odkud je nádherný výhled na Trosky a Hruboskalské skalní město.

 

Autor: Andrea Štyndlová