ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Staráky u Kokořína (skalní hrad)

Torzo hradu Kokořína - Staráky - najdete asi 1/4 km ve směru na východ od obce Kokořín. S největší pravděpodobností zde sídlili majitelé zdejšího panství ještě před tím, než byl vystavěn nový hrad Kokořín, který stojí dodnes. Bohužel se dochovalo jen velmi málo pramenů k tomu, abychom dokázali určit stáří či snad majitele hradu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kokořín
GPS: 50.43021080, 14.57154750
Staráky u Kokořína (skalní hrad) map

Staráky u Kokořína (skalní hrad) - zajímavosti

Byl vystavěn pravděpodobně během poloviny 13. století rytířem Okořem z Dubé, k jehož osobě se váže nejedna místní pověst.

Podoba hradu

Do skály jsou zde vytesaná tři patra s místnostmi, přičemž spojnicí mezi nimi byly můstky a dřevěná schodiště. V nejnižším patře najdeme obrannou chodbu se střílnami. Ve druhém patře je chodba s jednou místností a v nejvyšším patře je místnost s oknem a otvorem pro odvod kouře, takže je možné, že se jednalo o kuchyň. Kromě ní je zde další místnost, pravděpodobně kaple. Zcela na vrcholu hradu je nízký pahorek a zbytky hradní věže, jež plnila funkci hlavního opevnění.

Skalní hrad byl opuštěn snad už během 14. století.

Skalní hrad Staráky posloužil jako inspirace Karlu Hynku Máchovi, který právě sem situoval část románu Cikáni, ve kterém je hrad obydlím šílené cikánky Angeliny.

V současné době je areál hradu oplocen a návštěvníkům nepřístupný. Ještě v roce 2005 sem mohli turisté volně vstoupit, ale pak si od majitele místa, pana Vaňka, pozemek pronajal pan Paclík, který ho se souhlasem majitele nechal ohradit vysokou dřevěnou palisádou. V současné době se celá věc projednává. Staráky totiž spadají pod přírodní rezervaci Kokořínsko, takže tímto zásahem byl porušen zákon o ochraně přírody a krajiny.

Kam v okolí na výlet?

Mimo skalní hrad Kokořín jsou zde k vidění také Mšenské pokličky nebo zřícenina hradu Harasov. Možnost ubytování je přímo v Kokoříně nebo jeho okolí.

 

Autor: Andrea Štyndlová