ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Napajedla (zámek)

Klasická zámecká prohlídka, posezení u zákusku a kávy nebo zábava na jedné z kulturních akcí - to vše lze zažít v půvabném zámku Napajedla, nacházejícím se nedaleko Zlína, a nazývaným "barokní skvost".

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 265, Napajedla
GPS: 49.17300610, 17.51288330
Napajedla (zámek) map

Napajedla (zámek) - zajímavosti

Zámek Napajedla byl vystavěn ve stylu francouzského baroka a má podobu elegantní, volně stojící dvoukřídlé budovy s půdorysem ve tvaru písmene U. Tři podlaží zahrnují víc jak 50 obytných místností, pokoje služebných a příslušenství. Celému zámku však dominuje kruhový zrcadlový sál, sloužící pro přijímání návštěv, pořádání tanečních zábav a slavností. Za zmínku rozhodně stojí také zámecká jídelna, barokní salónek nebo salónek holandských mistrů. Zámecké pokoje prvního patra jsou zdobeny bohatou stropní štukovou výzdobou.

Výstavba zámku coby šlechtického sídla probíhala mezi roky 1764 až 1769. Stavitelem se stal Antonín Slováček, židlochovický zednický mistr, a projekt vypracoval architekt František Antonín Grimm, který projektoval také zámky v Bystřici pod Hostýnem a Vizovicích. Objednavatelem stavby byla Anna Marie z Rottalu.

Na východní straně se nachází hlavní schodiště a vchod, na severní je umístěna terasa. Budova zámku působí mimořádně reprezentativně a monumentálně a samozřejmě také z hlediska moravské barokní architektury představuje jedinečné dílo. V roce 1886 zde byl rodem Baltazzi založen hřebčín a chov anglických plnokrevníků. V první polovině 20. století, v době, kdy zámek vlastnila Marie Baltazzi, byl zámek neobarokně upraven a jeho tehdejší podoba se v podstatě zachovala do současnosti.

Kolem zámku se rozprostírá anglický park o celkové rozloze 10 ha, ve kterém jsou vysázeny vzácné dřeviny a vybudován romantický rybníček.

Zámek Napajedla je od roku 2008 soukromým majetkem a počínaje rokem 2009 se otevřel pro veřejnost.

 

Autor: Andrea Štyndlová