ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Třeboň - lázně

Oblast jižních Čech a Třeboňska je krajem rybníků a samo město Třeboň leží přímo mezi dvěma z nich. Z jedné strany je to rybník Svět, z druhé Rožmberk a oba spojuje Třeboní protékající Zlatá stoka, což je vodní kanál, který napájí většinu rybníků v Třeboňské pánvi.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Žižkovo nám., Třeboň
GPS: 49.00394500, 14.76919940
Třeboň - lázně map

Třeboň - lázně - zajímavosti

Osada na místě dnešní Třeboně byla založena někdy v polovině 12. století. Nejdříve patřila rodu Vítkovců, roku 1366 ji získali Rožmberkové a Třeboň tehdy dostala své nynější jméno. Rožmberkové měli panství v držení až do roku 1611, kdy zemřel poslední příslušník rodu, známý Petr Vok z Rožmberka. Panství poté získali podle dřívější dohody Švamberkové, ovšem zanedlouho jim kvůli účasti na stavovském povstání bylo spolu s dalším majetkem zkonfiskováno a oni museli opustit české země. V roce 1660 koupili Třeboň a celé panství Schwarzenbergové, kteří tento svůj majetek spravovali až do konce I. světové války, kdy byl vyvlastněn. Roku 1960 byl poté městu udělen lázeňský titul.

Lázeňské domy jsou tu dnes dva, Bertiny lázně a Lázně Aurora. Pro léčbu je používána v okolí těžená slatina, jež se aplikuje v podobě zábalů nebo koupelí. Celé historické jádro města je městskou památkovou rezervací a nabízí mnoho zajímavých objektů. Centrem této historické části je Masarykovo náměstí s domy s podloubím a renesančními a barokními štíty. Dominantou náměstí je potom budova staré radnice, kde se nyní nachází výstavní síň a muzeum. Dalšími památkami na tomto náměstí jsou například barokní Mariánský sloup a renesanční kamenná kašna. Západní část náměstí volně přechází v areál zámku.

Třeboňský zámek je po Pražském hradu a Českokrumlovském zámku třetím největším komplexem tohoto typu v celém Česku. O jeho rozloze dostatečně svědčí počet pokojů, kterých by jste tu napočítali více než sto. Zámek si můžete prohlédnout na třech prohlídkových trasách. Za návštěvu stojí také krásný zámecký park.

V Třeboni dodnes vyrábí pivo jeden z nejstarších pivovarů na světě. Zdejší knížecí pivovar Regent byl založen už v roce 1379 a i dnes se těší velké popularitě. To je opravdu obdivuhodná tradice. Tradiční jsou také třeboňští kapři a další ryby, jež se kromě rybníků chovají v rybích sádkách Rybářství Třeboň. Ostatně výlov rybníka Rožmberk jednou za dva roky je velkou kulturní událostí, na kterou se sjíždějí návštěvníci z Česka i zahraničí. Však je také Rožmberk největším rybníkem celé České republiky a podle některých zdrojů i světa. Kolem rybníka Svět zase vede naučná stezka Cesta kolem Světa a je vyhledávaným místem rekreace. Z Masarykova náměstí až k němu ujdete pouhý kilometr. O kilometr dál jihovýchodně od rybníka, v Třeboňském parku, stojí Schwarzenberská hrobka. Ukrývá celkem 26 rakví příslušníků tohoto rodu a je také vyhledávaným cílem turistů.

V Třeboni a jejím okolí se dá najít ještě spousta krásných a zajímavých míst, která by si také zasloužila pozornost. Jen jeden den vám v tomto malebném městě bude připadat velmi málo.

 

Autor: Martina Limbergová