ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Harrachov – nejen zimní středisko

Město Harrachov má většina lidí spojené s lyžováním a není divu, vždyť je to významné horské středisko. Najdete ho v Krkonoších, na úpatí Čertovy hory v údolí říčky Mumlavy. V zimě si tu skvěle zalyžujete nebo se podíváte na odvážlivce skákající na proslulých skokanských můstcích. Že ale Harrachov není jen o sněhu a lyžích, vás přesvědčí jeho návštěva v kterémkoliv jiném ročním období.

Harrachov – nejen zimní středisko Harrachov – nejen zimní středisko Harrachov – nejen zimní středisko Harrachov – nejen zimní středisko Harrachov – nejen zimní středisko Harrachov – nejen zimní středisko Harrachov – nejen zimní středisko Harrachov – nejen zimní středisko Harrachov – nejen zimní středisko Harrachov – nejen zimní středisko

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Harrachov
GPS: 50.77215750, 15.43105780
Harrachov – nejen zimní středisko map

Harrachov – nejen zimní středisko - zajímavosti

Obec na místě dnešního Harrachova vznikla v 17. století, v 18. století byla přejmenována podle majitelů místního panství Harrachů. Tomuto rodu patřila až do roku 1946 také sklárna, která v obci byla založena v roce 1712 a je tak druhou nejstarší sklárnou v Česku. Sklářská výroba však v okolí má ještě delší tradici a to až ze 14. století. Provoz sklárny a vznik krásných výtvorů od začátku do konce si můžete prohlédnout na vlastní oči. Ve sklárně je možnost exkurze s průvodcem, který vás provede celým provozem a podá vám zajímavý výklad. Pro velký zájem je však dobré si prohlídku dopředu domluvit přes telefon nebo e-mail. V areálu se nachází také Muzeum skla a minipivovar, kde se můžete občerstvit a přitom prosklenou stěnou sledovat výrobu skla. Dalším zajímavým muzeem ve stejném objektu je Ski muzeum. Jak název napovídá, najdete v něm hlavně lyže a vše, co s tímto sportem souvisí.

Zajímavou památkou města je kaple svaté Alžběty. Kromě její krásné novogotické podoby a zdobených vitrážových oken nabízí také jednu raritu. V její zvonici se při zvláštních příležitostech rozeznívá unikátní plně funkční skleněný zvon. Odlit byl ve sklárně v roce 1916, měří 50 cm a váží 10 kg. Jeho srdce je vyrobeno ze dřeva a potaženo kůží, aby se zvon nepoškodil.
Pokud se vydáte na procházku do přírody, můžete zamířit na Čertovu horu, kde se nachází skokanské můstky, které město proslavily i ve světě. Zimní sporty se v Harrachově začaly provozovat hned poté, co na konci 19. století přivezl hrabě Harrach do Čech první lyže. První skokanské můstky tu byly postaveny už v roce 1920, ten nejslavnější mamutí můstek K-185 vznikl v roce 1980. Na Čertovu horu se také můžete nechat vyvézt lanovkou, kdyby se vám nechtělo šlapat do kopce.

Zajímavou atrakcí pro ty, kteří by si chtěli užít trochu adrenalinu, je bobová dráha. Svést se na bobech v až 1000 m dlouhém kovovém korytu mohou dospělí i děti už od dvou let. Součástí areálu je také lanový park.

Harrachov díky své poloze v krásné krajině i velkému počtu ubytovacích a stravovacích zařízení může být nejen cílem výletu, ale také výchozím bodem delší dovolené v Krkonoších. V okolí najdete třeba krásné Mumlavské vodopády, nejvyšší vodopád v České republice Pančavský vodopád nebo Bozkovské dolomitové jeskyně.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Monika Pelcová