ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vysoké Mýto

V oblasti u Orlických hor, ve východních Čechách a asi 40 km ve směru na jihovýchod od Hradce Králové najdeme Vysoké Mýto, město, kterým protéká řeka Loučná. Žije zde asi 12 a půl tisíce obyvatel a za návštěvu stojí z mnoha důvodů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pražská, Vysoké Mýto
GPS: 49.95314860, 16.16138580
Vysoké Mýto map

Vysoké Mýto - zajímavosti

Historie města

Vysoké Mýto bylo založeno Přemyslem Otakarem II. v době kolonizace v roce 1262. Jeho úkolem bylo vytvářet ochranu na Trstenické stezce a za tímto účelem byly roku 1265 kolem města vystavěny silné hradby. Vysoké Mýto má klasický půdorys jako snad všechna města, založená Přemyslem Otakarem II. Náměstí je čtvercové, obklopené pravidelnou sítí ulic. Jeho význam ještě více stoupl v momentě, kdy ho Václav II. předal své manželce Elišce Rejčce.

Během husitských bojů bylo Vysoké Mýto na straně kalicha a díky tomu mu byl Zikmundem udělen status věnného města. Roku 1461 a 1517 stihly město požáry, během nichž byl zničen kostel sv. Vavřince a víc jak sto domů. Následně probíhala ve městě nová výstavba, tentokrát z kamene.

V celé historii Vysokého Mýta byla pro město největší ranou třicetiletá válka, kdy byla poničena celá řada budov a mnoho obyvatel zaplatilo životem. Po rekatolizaci muselo město opustit mnoho evangelíků a Vysoké Mýto pak zůstalo takřka vylidněné. Během 18. století bylo město opět několikrát zasaženo požárem a k tomu navíc i morovou epidemií.

V 19. století bylo Vysoké Mýto napojeno na železnici a od roku 1849 územně spadá pod Pardubický kraj.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Zajímavá je ve Vysokém Mýtě bezesporu návštěva zdejšího muzea a rozhodně také kostela sv. Vavřince, přestavěného v novogotickém duchu, stejně jako Pražská brána, přebudovaná mezi lety 1882 až 1883. V interiéru kostela sv. Vavřince je umístěn obraz Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla.

Směrem na jihozápad od města se nachází hrad Košumberk a na jih od města pak zámek Nové Hrady.

 

Autor: Andrea Štyndlová