ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Praha - Staré Město

Staré Město pražské je dnes městskou čtvrtí hlavního města Prahy, rozkládající se na pravém břehu řeky Vltavy, a územně spadající pod městskou část Praha 1. Jeho součástí je také Střelecký ostrov a svým územím obklopuje menší pražskou čtvrť, židovské město Josefov.

Užitečné informace pro návštěvníky

GPS: 50.08416500, 14.41768190
Praha - Staré Město map

Praha - Staré Město - zajímavosti

Historie Starého Města

Za městskou obec bylo Staré Město vyhlášeno roku 1232 a během 13. století došlo ve Starém Městě k založení ještě jednoho města, Havelského. V obou městech tehdy žilo převážně německé obyvatelstvo. Význam města postupně sílil především proto, že se zdejší řemeslníci slučovali do cechů, což byly ve středověku dosti významné organizace, do kterých se sdružovali řemeslníci stejného zaměření, kterým se postupně podařilo získat jistá práva a postavení.

Ve 14. století se více začal prosazovat český jazyk a němčina postupně začala mizet. V roce 1338 byla Starému Městu povolena výstavba radnice, na níž byl umístěn také orloj.

Původně samostatné město se 12. února 1784 stalo součástí Královského hlavního města Prahy.

Památky a zajímavá místa

Historické jádro Starého Města pražského tvoří především Staroměstské náměstí, na němž najdeme hned několik významných pražských památek. Turisticky nejnavštěvovanější je Staroměstská radnice s orlojem, neméně významný je pak kostel sv. Mikuláše nebo kostel Matky Boží před Týnem. Poblíž Staroměstského náměstí je pak Ungelt, palác Golz-Kinských, přímo na náměstí je pak pomník mistra Jana Husa a dům U Kamenného zvonu.

Starým Městem pražským také prochází Královská cesta, protínající nejvýznamnější místa naší metropole. Vede kolem Obecního domu, Klementina a Karlovým mostem navazuje na Malou Stranu.

Autor: Andrea Štyndlová