ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Tetín u Berouna

Tetín patří mezi nejstarší obce v Čechách. Podle pověstí měl být sídlem Krokovy dcery Tety. Nejstarší nálezy z katastru obce pochází z paleolitu. S jistotou také víme, že tu bývalo slovanské hradiště. V druhé polovině 10. století zde stával knížecí dvorec, kde žila sv. Ludmila, babička sv. Václava. Na příkaz své snachy, Václavovy matky, zde byla i zavražděna.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Župní, Tetín u Berouna
GPS: 49.94866810, 14.10187560
Tetín u Berouna map

Tetín u Berouna - zajímavosti

Tetín najdete východně od Berouna. Místní značení vás dovede ke kostelu sv. Ludmily. Sousedí s ním románský kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Nedaleko obou kostelů je i nejstarší tetínský kostel sv. Jana Nepomuckého. Stojí údajně na místě, kde sv. Ludmila zemřela.

Zajímá-li vás tetínská historie, můžete navštívit malé muzeum poblíž kostelů. Jistě nepřehlédnete ani  velkou, pečlivě zrekonstruovanou budovu u hlavní silnice. Je to bývalý zámek rodiny Vojáčků, kde bývali hosty J. Jungmann, F. L. Čelakovský a další osobnosti obrozeneckého hnutí. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví.

Místní značení vás zavede i k torzu hradu. Stával zde od poloviny 13. století. Byl zničen v době husitských válek. Dnes můžete z tohoto místa obdivovat krásu Berounky a přírodní rezervace Tetínské skály. V okolí se rozkládá i Národní přírodní park Koda. Ten je kolébkou trampingu, vznikla tu jedna z nejstarších trampských osad - Údolí děsu.

Tetín se svým okolím je poznamenán nejen historií, dobrodružstvím a poetickými panoramaty. Je i obetkán bájemi, pověstmi a tajemnými příběhy. Mnohé z nich zpracoval ve své kronice, dopsané roku 1539, Václav Hájek z Libočan. Na Tetíně působil několik let několik let jako farář a v té době napsal toto své nejznámější dílo. Jednou z pověstí je opředen i vrch Damil, který je strážcem Tetína. Je v něm prý ukryto zlaté tele a získat ho může ten, kdo si pro něj přijde o Velikonocích.

Přijďte tedy zkusit štěstí. Můžete tu ale objevit i jiné poklady. Je jich v okolí dost – Koněpruské jeskyně, Bubovické vodopády, sv. Jan pod skalou, Karlštejn a další.

Autor: Ivana Dondová