ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kutná Hora - město stříbra

Jedno z nejkrásnějších měst nejen ve Středočeském kraji, ale také v celé České republice, najdeme asi 60 km ve směru na východ od Prahy. Pro svůj půvab a unikátní architektonické dědictví je toto město zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Husova, Kutná Hora
GPS: 49.94841970, 15.26809330
Kutná Hora - město stříbra map

Kutná Hora - město stříbra - zajímavosti

Historie města

Kutná Hora je úzce spjata s těžbou a zpracováním stříbra, díky němuž se původně menší osada ve 2. polovině 13. století velmi razantně změnila v královské horní město, ve kterém se začaly razit pražské groše. Od této doby až do konce 16. století byla Kutná Hora hned po Praze druhým nejvýznamnějším městem v českých zemích. Tehdejší bohatství města, kterým se Kutná Hora mohla chlubit ještě po další staletí, způsobilo, že se dnes návštěvníci mohou kochat celou řadou historických staveb, které vytváří jedinečný celek a působivé panorama. Kutnohorské kostely, uličky i domy i dnes na návštěvníky dýchají svou dlouhou historií.

Těžba stříbra v Kutné Hoře pak začala upadal od poloviny 14. století, nicméně na vysokém významu města se nic nezměnilo a zdejší Vlašský dvůr byl sídlem krále Václava IV.

Provoz mincovny ve Vlašském dvoře byl přerušen v roce 1422 a později roku 1424, když byla Kutná Hora vypálena. Některé šachty byly díky tomu zničeny. Později se však dolování opět obnovilo a Kutná Hora opět nabyla na významu. Úpadek nastal až v polovině 16. století, kdy rudné žíly směřovaly do stále větší hloubky a krom toho také díky obrovskému přílivu stříbra z Ameriky. Dolování stříbra bylo zastaveno po třicetileté válce, nicméně další pokusy se objevovaly ještě v pozdější době, ovšem ve většině případů neúspěšné.

Během druhé světové války zde okupační správa začala těžit olověné a zinkové rudy, s čímž se pokračovalo až do roku 1991, kdy byl uzavřen poslední důl.

Nejvýznamnější památky Kutné Hory

Historické centrum Kutné Hory, které je také zapsáno na seznamu UNESCO, tvoří především chrám sv. Barbory, jezuitská kolej a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Samotné centrum města má pak jedinečnou urbanistickou strukturu, tvořenou gotickými, renesančními a barokními domy. Významnou památkou je také Vlašský dvůr - bývalá mincovna, měšťanský Kamenný dům z doby pozdní gotiky, kostel sv. Jakuba nebo klášter řádu sv. Voršily. Výraznou dominantou Kutné Hory je samozřejmě chrám sv. Barbory, který byl založený v roce 1388 a jako první stavitel se uvádí Jan Parléř, syn Petra Parléře.

 

Autor: Andrea Štyndlová