ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Děčín

Nejníže položené město České republiky se rozkládá v Ústeckém kraji v nadmořské výšce 135 metrů, na soutoku Ploučnice a Labe. Řadí se mezi deset největších měst naší republiky a v současnosti v něm žije kolem 53 tisíc obyvatel. Díky relativní blízkosti do Krušných hor, Českého středohoří nebo Lužických hor je skvělou základnou pro výlety do okolí a samozřejmě město samo je turisticky atraktivním cílem, už třeba jen tím, že je položeno v jednom z největších kaňonů Evropy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: P. Holého, Děčín
GPS: 50.78207330, 14.21472220
Děčín map

Děčín - zajímavosti

Historie města

Historické prameny se o tomto místě zmiňují poprvé v souvislosti s rokem 993. Tehdy je Děčín popisován jako místo u významné obchodní stezky a strategického bodu. Ve 13. století se stal královským městem a byl zde vybudován hrad, jehož funkce měla splňovat obranná kritéria.

Během 14. století, kdy jej vlastnil rod Vartenberků, byl jih Děčína stižen několika ničivými povodněmi, což bylo impulsem k tomu, že se centrum města přesunulo více na sever. Nacházelo se tehdy přibližně v oblasti současného Masarykova náměstí.

Za husitských válek byl Děčín několikrát stižen požárem, které městu zasadily skutečně tvrdé rány. Situace se zlepšila až v momentě, kdy se majiteli města stali Salhausenové, kteří začali s přestavbou hradu na zámek, a za kterých ve městě kvetl obchod a řemesla.

Příznivé období však bylo přerušeno třicetiletou válkou. Děčín prošel rekatolizací a jeho novým majitelem se stal Kryštof Šimon z Thunu, a to až do roku 1918.

Obratu k lepšímu se Děčín dočkal až v 18. století a během 19. století, konkrétně 8.4.1851, byla do Děčína zavedena železniční trať, vedoucí z Prahy do Drážďan. Děčín byl od té doby významným železničním uzlem a průmyslovým centrem.

Za minulého režimu se město dále rozrůstalo a v roce 1960 se stalo městem okresním.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Svou polohou je Děčín skvělou základnou pro pořádání výletů do okolí. Za procházku stojí například Děčínský Sněžník s rozhlednou nebo ZOO.

Jedním z největších lákadel města je zdejší zámek, ale také Pastýřská stěna, odkud je působivý výhled. Z církevních staveb pak rozhodně zmiňme kostel sv. Kříže nebo synagogu.

V okolí Děčína můžete navštívit také rozhlednu na Velkém chlumu.