ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zlín

Území po obou březích řeky Dřevnice, na hranicích Hostýnských vrchů a zlínské vrchoviny se rozkládá Zlín, centrum Zlínského kraje a město s 80 000 obyvateli. Zásluhou rozvoje a výstavby se Zlín řadí k jedinečným příkladům urbanismu 20. století.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: tř. Tomáše Bati, Zlín
GPS: 49.22661690, 17.66670690
Zlín map

Zlín - zajímavosti

Historie města

První zmínka o řemeslnickém středisku, Zlíně, se váže k roku 1322, kdy ve městě sídlili majitelé panství a jeho rozvoj byl spíše poklidný. Dá se říci, že až do závěru 19. století se ve srovnání s okolními valašskými vesničkami Zlín ničím výrazně nevymykal, ovšem výrazný přelom představovala právě průmyslová revoluce, konkrétně pak rok 1894, kdy ve Zlíně byla sourozenci Baťovými založena slavná obuvnická firma.

Jejich firma se velmi rychle rozvíjela a brzy byli potřeba další a další pracovníci a s tím vznikla i nutnost nové výstavby. Byla dostavěna železnice mezi Otrokovicemi, Vizovicemi a Zlínem, vznikly gumárny, strojírny a další jiná odvětví průmyslu. Počet obyvatel Zlína se díky tomu razantně zvýšil, a to až na desetinásobek. Z původních 3600 obyvatel se jejich počet mezi lety 1910 až 1938 navýšil na 38 000.

Starostou obce se stal Tomáš Baťa, který je také iniciátorem významné změny města Zlína. Díky němu se z něj stalo moderní městské centrum, udávající životní tempo, a to i poté, co Tomáš Baťa roku 1932 tragicky zahynul.

Negativní zlom přinesla druhá světová válka a následný nástup komunismu na politickou scénu, který pro podnikatelskou rodinu ve Zlíně znamenal konec. Obuvnické továrny byly zestátněny a pracovaly dále pod názvem Svit. Město za této éry neslo název Gottwaldov.

Statut průmyslového centra si však Zlín držel i nadále a v roce 1989 byla odhlasována změna názvu na původní Zlín. Roku 2000 došlo k založení Univerzity Tomáše Bati a Zlín se tak stal nejen centrem průmyslu, ale i vzdělanosti.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Největším lákadlem města Zlína je bezesporu městská památková zóna moderní architektury, zahrnující radnici, Zlínský mrakodrap s celkovou výškou 77,5 m, vily Tomáše Bati nebo Trantírkův dům.

Za návštěvu však stojí i historické památky, z nichž je asi nejznámější zdejší empírový a klasicistní zámek, který najdeme v centru města uprostřed parku. Za zmínku rozhodně stojí také kostel sv. Filipa a Jakuba nebo Muzeum obuvi.

V okolí Zlína je lákadlem zámek Lešná nebo ZOO.

 

Autor: Andrea Štyndlová