ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čápská palice

V nádherné krajině Kokořínska najdete celou řadu míst lákajících k výletu a jedním z nich je i Čápská palice. Jedná se o podivný útvar ze železitého pískovce ve tvaru palice, nacházející se v místech, kde kdysi stál hrádek, založený na konci 13. století rodem Berků z Dubé.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Dubá
GPS: 50.55523000, 14.47674030
Čápská palice map

Čápská palice - zajímavosti

Už z dálky je vidět specifický tvar Čápské palice, připomínající obrovský kyj ze skalního masivu, který ční nad okrajem strmé skály. Torzo skalního hradu Čap najdete hned vedle Čápské palice.

Ke vzniku 3 metry vysoké Čápské palice došlo díky procesu zvětrávání a rozdílné tvrdosti jednotlivých hornin. Nad skalní ostrožnou palice přímo vyčnívá a turistům toto místo nabízí přímo kouzelný výhled na České středohoří s Milešovkou a okolí kolem Dubé. O něco dále je možné spatřit Lovoš nebo Říp.

Hrad Čap

Přestože se z původního hradu dochovaly skutečně jen skromné zbytky zdiva, výlet k tomuto místu rozhodně stojí za to především kvůli zmíněnému výhledu. Z hradu se zde dochoval jen sklep s cisternou na vodu o kruhovém půdorysu s průměrem 3 metry.

Čap byl založen koncem 13. a počátkem 14. století Jindřichem Berkou z Dubé. Jednalo se o menší hrad dělící se na dvě části s předhradím a příkopem, který právě předhradí dělil od vlastního hradu. Vše bylo vytesáno do skály včetně cisterny a sklepů, a postaveno pravděpodobně ze dřeva, jak máme možnost soudit podle stop vysekaných ve skále.

Dalšímu majiteli, Václavu Berku Čapovi, už malý a odlehlý hrádek přestal vyhovovat, a tak ho v 15. století opustil a od 16. století už byl připomínán pouze v souvislosti s Čapským dolem.

Cesta k Čápské palici

Výšlap na Čápskou palici můžete začít z Pavliček, z obce, odkud vede nejdřív asfaltová cesta a později lesní stezka. Klikatí se krásnou přírodou, slibující příjemný výlet a za dobrých podmínek snad i sběr hub. Cesta z Pavliček není nijak zvlášť náročná. Je dlouhá asi 2 km, z toho 1 km zabírá zmíněná asfaltka.

 

Autor: Andrea Štyndlová