ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Tiské stěny

Malebná krajina s kouzelným městem tvořeným pískovcovými skalami na vás čeká v obci Tisá na Děčínsku při kraji Labských pískovců v oblasti známé jako České Švýcarsko.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Tisá 248, Tisá
GPS: 50.78707360, 14.03168690
Tiské stěny map

Tiské stěny - zajímavosti

Proč se vydat právě sem?

Tiské stěny jsou mimořádně zajímavé především bizardními útvary skal, připomínajícími svým tvarem lidské obličeje, zvířata a další. Ojedinělost tohoto místa spočívá také v jeho rozloze a poloze v kraji Českého Švýcarska.

Jak se sem dostat?

Výhodou Tiských stěn je bezesporu jejich skvělá dostupnost. Leží mezi Děčínem a Teplicemi v Čechách nedaleko dálničního koridoru Praha - Drážďany. Přímo z centra obce Tisá vás ke skalám dovedou ukazatelé.

Pokud se sem vydáte autem, držte se od Děčína ve směru na Sněžník a pak na Tisou. Od Ústí nad Labem je to směr Libouchec a následně Tisá.

V minulosti se sem turisté mohli dostat jen v doprovodu průvodce, ale v současné době je oblast Tiských stěn přístupná po značených cestách. Místo je otevřeno celoročně.

Příjemná procházka říší skal pro vás bude příjemným zážitkem. Prapodivné skalní útvary podnítí vaši fantazii a někdy vám dovolí přímo žasnout nad kontrastem jemného, až bílého písku, nebe a skal.

Tajemná legenda o šlechtici Leduquinovi a zlých skřítcích

Ještě v 19. století mělo toto místo charakter divokého skalního labyrintu, opředeného pověstí o Leduquinovi, francouzském šlechtici, a zlých skřítcích. Šlechtic dle legendy utekl během francouzské revoluce ze své rodné země, Francie, a dorazil až do Tiských stěn. Údajně si s sebou přinesl velký poklad, který někde v Tiských stěnách zakopal. Po nějakém čase si ho chtěl zase vzít, ale labyrint skal mu ho už nevydal, byť ho dlouhá léta usilovně hledal, až se zbláznil. Podle pověsti prý poklad hlídají zlí skřítkové. Každému, kdo se poklad někdy pokusí hledat, skřítkové do kapsy nasypou bludné koření, a cesta z labyrintu ven mu bude navždy zapovězena.

Kam vyrazit v okolí?

V nedalekém okolí Tiských stěn se nachází rozhledna Děčínský Sněžník na stejnojmenném vrcholu, který je největší stolovou horou České republiky.