ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Medvědí stezka Šumava

Medvědí stezka je druhou nejstarší stezkou v České republice a na území jižních Čech se jedná o vůbec nejstarší stezku. Prochází CHKO Šumava a má charakter pěší turistické trasy, táhnoucí se přes šumavské lesy, kolem řady skalních útvarů a Schwarzenberského plavebního kanálu.

Užitečné informace pro návštěvníky

GPS: 48.81679860, 13.87197580
Medvědí stezka Šumava map

Medvědí stezka Šumava - zajímavosti

Stezka nese název podle posledního medvěda na Šumavě, který je připomenut na jedné ze zastávek.

Zajímavosti stezky

Medvědí stezka se táhne přes jihovýchodní oblast CHKO Šumava, v blízkosti vodní nádrže Lipno a přes území prachatického okresu. Je spojnicí železničních zastávek Černý Kříž a Ovesná na cestě z Volar do Českého Krumlova.

TIP: Pokud si chcete ulehčit námahu, vyrazte na cestu z Černého kříže, odkud cesta vede převážně z kopce a je méně náročnější. Jestliže si cestu budete chtít zkrátit, je možné vydat se z obce Jelení trasou do Ovesné. Ty nejhezčí skalní útvary vás neminou a do Jelení lze dojet také autem a nechat ho na parkovišti.

V každém případě se na cestu můžete vydat v obou zmíněných směrech. Celkové převýšení je 330 metrů a držet se musíte žluté turistické značky.

Bärenstein - památník na posledního medvěda na Šumavě a další zajímavá zastavení

V místech, kde dnes žulový kámen stojí, byla dne 14. listopadu synem schwarzenberského hajného zastřelena medvědice. Údajně se tak stalo v okamžiku, kdy byli medvědicí byli napadeni čtyři honci. Vycpanou medvědici můžete v současné době spatřit coby exponát na zámku v Hluboké nad Vltavou.

Dalším zajímavým místem a zastavení na trase je Schwarzenberský plavební kanál, díky němuž bylo dříví plaveno z méně přístupných míst na Šumavě až do Vídně. V současné době se jedná o jednu z našich nejznámějších technických památek.

Za zastavení rozhodně stojí také Jelení jezírko - uměle vybudovaná nádrž, sloužící ke zvýšení stavu vody na Scharzenberském plavebním kanálu.

Během procházení Medvědí stezkou narazíte na celou řadu zajímavých skalních útvarů, například na Perníkový vrch nebo Dračí tlamu. Na Dračím vrchu se nachází skalní město a vydáte-li se sem v zimě, budete moci na Dračí tlamě pozorovat rampouchy, které se podobají dračím zubům. Dále je zde Medvědí vyhlídka, Mechová pyramida nebo Obří kostky.

Celková délka trasy je 14 km a zkrácená trasa z Jelení je dlouhá 7 km.

 

Autor: Andrea Štyndlová